Činoherní soubor čeká v sezoně 2023/2024 několik náročných výzev. Hned první premiéra sezony bude velkou událostí, a to dokonce v celostátním měřítku.
Bude se jednat o první české uvedení hry Jmenuji se Ašer Lev, která je dramatizací stejnojmenného románu amerického židovského autora Chaima Potoka. Zdánlivě obyčejný příběh o dospívání talentovaného Žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění, o potřebě tvořit skutečné hodnoty, o židovském náboženství a o velmi zajímavém střetu židovství s křesťanstvím. Ke spolupráci na této inscenaci jsme přizvali mladého režiséra Adama Steinbauera, který je vycházející hvězdou nastupující režisérské generace a je mu predikována zářná umělecká budoucnost. Slibujeme si od této spolupráce jedinečný a osobitý inscenační tvar, který bude mít festivalové ambice.
Komediální žánr pak budou zastupovat dvě premiéry, u nichž doufáme ve vřelý divácký ohlas a věříme, že se obě stanou našimi diváky vyhledávanými a oblíbenými inscenacemi. Současnou komedii bude zastupovat Natěrač z pera Donalda Churchilla v režii ostřílené a zkušené komičky Jany Paulové. Není bez zajímavosti, že to byla právě Jana Paulová, která si zahrála v historicky prvním českém uvedení Natěrače v pražském divadle Kalich. Představení se stalo doslova legendou porevolučního českého komediálního divadla, když se na repertoáru divadla Kalich udrželo neuvěřitelných dvaadvacet let a dosáhlo několika stovek vyprodaných repríz. Komediální klasiku bude reprezentovat Brouk v hlavě Georgese Feydeaua, který se na jeviště Moravského divadla vrátí teprve podruhé v jeho více než stoleté historii. Jednu z nejuváděnějších francouzských komedií a pravděpodobně nejslavnější divadelní frašku všech dob u nás nastuduje režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, pro kterou to bude už čtvrtý pracovní návrat do Olomouce.
Jedním z vrcholů sezony bude jak pro náš soubor, tak i pro naše obecenstvo, premiéra Lišky Bystroušky od Rudolfa Těsnohlídka. Těsnohlídkovy novinové povídky vyprávějící příběhy mladé lišky zaujaly i Leoše Janáčka, pro něhož se staly libretem k opeře Příhody lišky Bystroušky z roku 1924, díky které znají tuto vychytralou šelmičku diváci po celém světě. Naše provedení bude sice ryze činoherní, ale ani o písně v něm rozhodně nebude nouze. O hudební složku se postará skladatel Martin Hůla a režie se zhostí jedna z nejvýraznějších osobností současného českého kulturního dění a sice Miroslav Krobot. Ten je společně se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem podepsán i pod dramatizací Těsnohlídkovy předlohy a diváci se mohou těšit na inscenaci, v níž se představí kompletně celý činoherní soubor.
S očekáváním vyhlížíme i poslední premiéru, která bude dokonce premiérou světovou. Přímo pro náš soubor totiž vznikla hra s názvem ELA!, jejímž autorem je bývalý dlouholetý dramaturg libereckého divadla F. X. Šaldy Tomáš Syrovátka. Podařilo se mu vytvořit silný a poutavý příběh o automobilové závodnici Elišce Junkové, jež je zcela nepochybně nejslavnější olomouckou rodačkou a nejúspěšnější ženou za volantem v celé dlouhé historii motoristického sportu. Hra se pohybuje v žánru muzikálu, takže její nedílnou součástí budou též autorské písně, o jejichž hudební aranžmá se postará vynikající olomoucký muzikant a skladatel Filip Tailor. Našemu souboru bude ctí vzdát hold výjimečné ženě, která jako první pronikla, do té doby neochvějného světa mužů, který převrátila vzhůru nohama a nám všem tím dokázala, že předsudky a stavění nesmyslných mantinelů nemají ve zdravě fungující společnosti co dělat. Režie muzikálového příběhu o Elišce Junkové se chopí umělecký šéf souboru činohry Roman Vencl.