Barbora Perná

Vystudovala Pražskou konzervatoř pod vedením Jiřiny Markové Krystlíkové a následně Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Magdaleny Hajoossiové.  

Od roku 2006 hostovala v mnoha tuzemských divadlech. V divadle Antonína Dvořáka v Ostravě, J.K.Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci, Slezském divadle v Opavě, v divadle v Českých Budějovicích, Košicích či v Národním divadle v Praze.  

Barbora Perná je v současnosti hostem Národního divadla v Praze a od roku 2019 je stálou členkou sólistického ansámblu Moravského divadla Olomouc. 

Zde nastudovala role Jenůfy ze stejnojmenné opery L. Janáčka, Fiordiligi v opeře Così fan tutte W. A. Mozarta, za kterou byla nominována na cenu Thalie v širší nominaci, roli Leonory ve Fideliovi L. van Beethovena, Rusalku, Vitellii v opeře Titus nebo Judith v opeře B. Bartóka Modrovousův hrad.

Na svém kontě má řadu krásných rolí, jmenujme třeba Rusalku ze stejnojmenné opery A. Dvořáka, Lišku Bystroušku L. Janáčka, Mařenku z Prodané nevěsty B. Smetany, Dvořákovu Terinku, Massenetovu Sophii, Weberovu Agatu, Mozartovu Fiordiligi, Hraběnku, Paminu, Papagenu, či Zerlinu, Luoncavallovu Neddu, Wagnerovu Loru, Rachmaninovu Zemfiru a další.

Za roli Rusalky získala Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar v roce 2018.  Perná je rovněž držitelkou ceny Opavské Thalie v sezoně 2018/2019. Je laureátkou mnoha prestižních soutěží, například Imricha Godina ve slovenských Vráblích, či Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka. Vystupovala v Německu, Itálii, Francii, Rakousku, nebo třeba v Japonsku a v Číně. Aktivně se účastnila kurzů v Riva del Garda a nebo také kurzů svězoznámého tenoristy Josèho Cury.
 

Jaká je vaše vysněná role?
Považuji za velké štěstí, že jsem si všechny své vysněné role již mohla na jevišti zazpívat. Budu šťastná, když se k nim budu moci vracet. Jsou to Nedda z Leoncavallových Komediantů, Rusalka a Tatiana z E. Oněgina.

Co byla vaše největší profesní výzva? 
Celková práce na inscenaci opery Modrovousův hrad v Moravském divadle Olomouc. 

Co je pro vás největší relax?
Ač to zní možná jako klišé, nejraději jsem v tichu v přírodě nebo po boku svých nejbližších. Také ráda běhám.