Markéta Zahnašová

Markéta Zahnašová pochází z Havířova. Vystudovala Církevní konzervatoř v Opavě pod vedením Mgr. Kataríny Jorda Kramolišové. Vystudovala Ostravskou univerzitu, Fakultu umění, operní a koncertní zpěv u MgA. Simony Mrázové. V roce 2017 a 2018 se zúčastnila masterclass u Mgr. art Dagmar Livorové v Tvrdomesticích. V roce 2019 se také zúčastnila 54. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.   

V roce 2014–2015 spolupracovala s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě.  

Od roku 2012 po současnost působí jako host ve Slezském divadle v Opavě, kde působila např. v opeře Liška Bystrouška od Leoše Janáčka jako Pepík, Kohout a Sojka.   

V roce 2014 spolupracovala se Slezským divadlem v Opavě v dětském operním studiu. Jednalo se o práci s kolektivem dětí.  

Od roku 2016 působí v Moravském divadle Olomouc jako členka operního sboru v souboru opery a operety. Ztvárnila zde tyto role: 1. chlapec v Kouzelné flétně od W. A. Mozarta, Karolku v Její Pastorkyni od Leoše Janáčka, Cupida v Orfeovi v podsvětí od Jacquese Offenbacha či Lydii v operetě Mamzelle Nitouche od Florimonda Hervého. V současné době ji v Moravském divadle můžete vidět v rolích Anny v Nabuccovi od Giuseppe Verdiho, Ermengardy v Hello, Dolly! od Jerryho Hermana a Michaela Stewarta nebo Kuchtíka v Rusalce od Antonína Dvořáka.  

V roce 2024 bude spolupracovat s Těšínským divadlem v inscenaci Kouzelná flétna, kde bude debutovat v roli Královny noci.
 

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Nelze úplně říci, co mě nejvíce baví na mé práci. Myslím si, že je to hodně individuální. Co je spíše pro mě motivační v mé práci a baví mě to, je dostávání sólových příležitostí od divadla. Je to velká zodpovědnost, důvěra, ale především motivace a hnací motor, jak se zdokonalit osobně a profesně.   

V osobním životě pracuje člověk s emocemi a myslím si, že báječnou příležitostí právě pro emoce je jeviště, kde se člověk může projevit, a tak vtáhnout publikum do děje. Když postava na jevišti nebude mít jádro, ale jen slupku, nebude to zajímavé ani pro toho diváka, který sedí v hledišti. Je to velká zodpovědnost a jsem vděčná Moravskému divadlu v Olomouci, že mi dává příležitost a důvěru, abych se sólově i profesně mohla rozvíjet.

Co byla vaše největší profesní výzva?
Myslím si, že každá sólová příležitost je výzva. Výzva byla pro mě Anna v Nabuccovi nebo Kuchtík v Rusalce. Ale takovou tou největší výzvou, která mě teprve čeká, bude Královna noci v Kouzelné flétně.

Co je pro vás největší relax?
Během divadelní sezóny moc prostoru pro relax není. Ale když už se najde skulinka pro relax, tak ráda cestuji, miluji především moře, wellness, procházky v přírodě a plavání. Také je pro mě důležitý čas strávený s nejbližší rodinou a přáteli. Také ráda trávím čas sama, kdy mám čas na své aktivity a myšlenky.  

Aktuální obsazení

Hello, Dolly!
Nabucco
Rusalka