Babylonský král se vrací do Olomouce

Dec 21, 2021 / Napsali o nás
Slavná opera Guiseppa Verdiho Nabucco se po sedmnácti letech vrací na jeviště olomouckého Moravského divadla. Premiéry příběhu o osvobození Židů z babylonského zajetí se uskuteční v pátek a sobotu.

Poslední olomoucké nastudování Nabucca mělo premiéru v roce 2004, a jelikož bylo divácky velice oblíbené, mělo přes padesát repríz.

„Nabucco patří mezi díla, jež považuji za jakýsi zlatý fond opery. Věřím, že i naše zpracování zůstane v repertoáru dlouhé roky a bude bavit vyprodané hlediště,“ řekl ředitel divadla David Gerneš.

Příběh odvypráví soubor opery a operety pod vedením režisérky Jany Andělové-Pletichové a autora hudebního nastudování Petra Šumníka. Autorem scény, která je inspirována Zdí nářků v Jeruzalémě, je Jaroslav Milfajt.

Podle tvůrců inscenace je opera postavená na kontrastech. „Na jedné straně máme židovský národ, jehož víra zdůrazňuje myšlenku a duchovno, zatímco babylonská kultura a víra je postavená na efektu. Diváci se mohou těšit jak na propracované charaktery postav, tak na intimní scény i na obdivuhodný vývoj hrdiny Nabucca. Z neohroženého vojevůdce, který okupuje židovský národ, se nakonec stane člověk, který se přes nemoc a šílenství dostane k víře a židovskému bohu,“ nastínila režisérka.

Dílo láká na sborové scény, soubor na ně musel posílit

V titulní roli se představí Martin Bárta, kterého olomoucké publikum zná z inscenace Fidelio. Roli s ním bude alternovat Jakub Tolaš. S Nabuccem se Bárta setkal už ve třinácti produkcích, zpíval jej v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě či Mannheimu.

„Každý návrat k této úžasné partii je pro mě svátkem. Roli už dobře znám a mám ji takříkajíc pod kůží, proto je pro mě vplutí do nového zkušebního procesu mnohem hladší, než když interpretuji roli úplně novou. Pevně věřím, že se nám společnými silami povede vytvořit úžasný celek a představení budou úspěšná,“ sdělil Bárta.

V Nabuccovi je nadstandardní množství sborových výstupů, proto se o něm říká, že jde o sborovou operu.

„Právě sborové scény, slavný sbor Židů nevyjímaje, považuji za nejefektnější a pro posluchače nejzajímavější. Kromě toho se v inscenaci objeví i árie kněze Zachariáše, kde doprovod tvoří pouze šest sólových violoncell,“ shrnul dirigent Šumník.

Pro potřeby inscenace byl sbor olomoucké opery a operety čítající necelých třicet členů rozšířen o dalších dvacet externistů.

„Pokud budeme všichni zdraví a zůstaneme v plné parádě, sbor se představí asi v padesáti lidech,“ láká diváky sbormistryně Lubomíra Hellová.

Slavná opera málem nevznikla Libreto nejprve dostal skladatel Otto Nicolai, který jej ovšem odmítl, protože se mu nelíbily historické souvislosti a bojové scény. Verdi zarmoucený smrtí manželky a dvou dětí původně už nechtěl komponovat, libreto ho ale natolik oslovilo, že změnil názor.

Denisa Ovesná

Mladá fronta DNES, 15.12.2021