Činohra Moravského divadla Olomouc uvádí poprvé ve své historii Postřižiny. Diváky čeká i jedno genderové překvapení

Oct 8, 2019 / Napsali o nás
Vedení souboru činohry olomouckého Moravského divadla sáhlo poprvé v historii po poetickém příběhu Bohumila Hrabala Postřižiny. V divadelní inscenaci diváci uvidí řadu scén, které ve slavné filmové verzi Jiřího Menzela chyběly. Dalším překvapením bude to, že upovídaný Pepin je žena.

„Já jsem se lekla, když jsem se to dověděla a nechtěla jsem to dělat, chtěla jsem to odmítnout, ale to mi ještě nepřísluší, když jsem tady čerstvě třetí sezónu. Teď jsem za to ráda, je to jedna z nejtěžších rolí, kterou jsem kdy dělala.“ přiznává představitelka Pepina Vendula Nováková.

Za obsazení Venduly Novákové do role Pepina může režisér Petr Novotný. „Už jednou Pepina hrála žena. Mám dojem, že dokonce ještě před filmem a že první Pepin, která existoval, byl v sukních. V Pepinovi není důležité, jestli má kalhoty nebo sukni, tam je podstatná ta duše,“ říká Petr Novotný a současně přiznává, že je to jeho první režisérské setkání s Bohumilem Hrabalem.

Maryšku s krásnými dlouhými blond vlasy hraje Natálie Tichánková. Jinak kamarádka Venduly Novákové. A protože ji dobře zná, role Pepina v jejím podání ji prý nepřekvapila.„Já jsem vlastně Pepina přijala automaticky, že to je Vendulka, protože ona má takovou energii, že jsem si na to nemusela zvykat,“ říká Tichánková.

Činohra Moravského divadla se každoročně snaží uvést alespoň jednu známou českou inscenaci. „Protože na českých jevištích se Hrabal dělá poměrně málo. Aktuálně jsou Postřižiny jedinou inscenací v České republice. Pro Moravské divadlo je to za 90 let existence vůbec poprvé, co se Postřižiny objeví na jevišti. Hrabal se tady za celou dlouhou dobu dělal jen dvakrát a to Příliš hlučná samota a Něžný barbar. Takže volba byla tedy jasná. Obecně si myslím, že Hrabal je vnímán jako jeden z největších českých autorů dvacátého století a rozhodně nejlepší novelista české literatury vůbec,“ vysvětluje šéf souboru Roman Vencl.

Blanka Mazalová

Český rozhlas Olomouc.cz, 4.10.2019