Covid Roku na vsi nepřeje. Premiéra velkolepého projektu olomouckého divadla se odkládá

Jan 19, 2022 / Napsali o nás
Představení Rok na vsi Moravského divadla Olomouc se znovu odkládá. Důvodem jsou pozitivní testy na covid-19, které necelý týden před premiérou zastavily další přípravy letos největšího projektu olomoucké kulturní instituce. Protiepidemické restrikce přitom uvedení inscenace už dříve posunuly o celou sezonu.

V adaptaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi vystupuje téměř šedesát umělců ze souborů činohry, baletu i opery a operety Moravského divadla Olomouc. Na premiérové uvedení si diváci i účinkující budou muset počkat. Na začátku generálkového týdne ukázaly antigenní testy v divadle několik pozitivních výsledků. „Je nám opravdu nesmírně líto, že jsme znovu nuceni odsunout termín premiéry. Rok na vsi jsme do repertoáru zařadili k oslavám sto let stálé české divadelní scény v Olomouci. Když pak pandemie koronaviru zastavila všechny přípravy a my byli nuceni premiéru odložit o rok, znamenalo to velkou komplikaci, ale mohlo nás aspoň těšit, že nám celý tvůrčí tým v čele s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou zachoval věrnost, a těšili jsme se na premiéru v lednu 2022. Velmi nám na tomto projektu záleží,“ popsal ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Podle ředitele divadla i uměleckého šéfa činohry Romana Vencla provází projekt dlouhá řada překážek a těžkostí. Kvůli karanténě chyběl na zkouškách dva týdny soubor baletu. A přidaly se další zdravotní problémy. „Narychlo jsme sháněli náhradu za Miroslava Etzlera, který měl v inscenaci hostovat v roli Rybáře a krátce před začátkem zkoušení skončil s covidem na jednotce intenzivní péče. Už dvakrát jsme museli kvůli úrazům a zdravotním komplikacím přeobsadit roli pana Kunze,“ zmínil Vencl a odhodlaně prohlásil: „Všechny tři soubory díky Roku na vsi už téměř dva měsíce posouvají své limity a ukazuje se, že nás nezastaví opravdu nic. Jsme připraveni, a jakmile nám to situace dovolí, vypustíme pro vás na jevišti duši.“

V přípravě náročného projektu by chtěli v Moravském divadle Olomouc za příznivé situace pokračovat od příštího týdne. „V tuto chvíli řešíme časové možnosti hostů a případné přesuny představení z příštího týdne tak, aby byl zachován dostatečný počet hlavních a generálních zkoušek pro Rok na vsi. Je to pro nás nelehká situace a prosíme naše diváky a příznivce o pochopení a trpělivost,“ shrnul ředitel Gerneš.

Již zakoupené vstupenky na premiérové představení Rok na vsi zůstávají v platnosti na náhradní termín premiéry, případně je lze vrátit v pokladně divadla.

Stanislav Heloňa

Olomoucká drbna.cz, 18.1.2022