Divadlo chystá Empírový den Jane Austenové

Mar 16, 2015 / Napsali o nás
Obdivovatelé knih anglické autorky Jane Austenové si v Olomouci budou moci prožít takzvaný Empírový den. Jeho součástí bude uvedení adaptace jejího románu Emma na prknech Moravského divadla, ale i taneční seminář či piknik v parku. Akci pořádá Moravské divadlo v Olomouci společně se členy sdružení Jane Austen Brno. Do života románových postav této autorky se lidé přenesou 23. května.

Celodenní program je spojen s květnovým uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. Inscenaci připravuje režisér Šimon Dominik podle adaptace Markéty Machačíkové. „Letos uběhne právě 200 let od vydání románu Emma od nejznámější anglické autorky Jane Austenové, a proto jsme se rozhodli uspořádat v Olomouci jedinečný zážitkový den pro všechny, kteří chtějí nejen vidět adaptaci oblíbené knihy v jevištní formě, ale též na chvíli vstoupit do jejího světa a z diváků se stát účastníky,“ uvedla Kateřina Báňová z pořádajícího sdružení.

Lidé se během Empírového dne mohou například v prostoru Korunní pevnůstky zapojit do tanečního semináře s výukou základů anglických skupinových tanců. Součástí akce bude také piknik v botanické zahradě, kam se mohou podle pořadatelů zájemci s vlastními zásobami vydat v dobovém oblečení. Na piknik dorazí také autorka hry Markéta Machačíková a někteří herci. Vpodvečer se účastníci přesunou do divadla na představení. Dobové oděvy by na něm měli mít na sobě nejen herci, ale i diváci.

Vyvrcholením akce bude slavnostní ples. „Kromě 200. výročí vydání románu Emma bude tento ples také připomínkou 200. výročí pařížského plesu, který pro Olomouc uspořádali v roce 1815 francouzští generálové, pobývající tu ve válečném zajetí, jako poděkování za laskavé chování místních obyvatel,“ dodal mluvčí divadla.

Jane Austenová (1775–1817) byla anglická spisovatelka, autorka známých románů Rozum a cit a Pýcha a předsudek. Je považována za zakladatelku moderního rodinného románu v anglické literatuře.

(ČTK)

Mladá fronta DNES, 12.3.2015