Divadlo muselo kvůli karanténě opět odložit Rok na vsi

Jan 19, 2022 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci muselo znovu odložit hlavní premiéru roku, výpravnou adaptaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Páteční uvedení inscenace, která měla být již loni vyvrcholením oslav výročí divadla, opět zhatila epidemie koronaviru, v karanténě jsou tentokrát herci činoherního souboru. Náhradní termín premiéry zveřejní vedení divadla v nejbližších dnech. V inscenaci má účinkovat téměř šedesát umělců ze tří souborů.

„Je nám opravdu nesmírně líto, že jsme znovu nuceni odsunout termín premiéry. Rok na vsi jsme do repertoáru zařadili k oslavám sta let stálé české divadelní scény v Olomouci. Když pak pandemie koronaviru zastavila všechny přípravy a my byli nuceni premiéru odložit o rok, znamenalo to velkou komplikaci. Ale mohlo nás aspoň těšit, že nám celý tvůrčí tým v čele s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou zachoval věrnost, a těšili jsme se na premiéru v lednu 2022,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Plány přeťalo pondělní plošné testování zaměstnanců.

„Velmi nám na tomto projektu záleží. Všichni zúčastnění do jeho příprav vložili maximum energie, navíc jsme se dokázali vypořádat s řadou překážek. Bohužel, pondělní hromadné antigenní testování odhalilo několik pozitivních výsledků, což znamená zrušení generálkového týdne a odsunutí premiérového představení,“ nastínil Gerneš.

Výpravnou inscenaci stíhá jeden problém za druhým

Podle uměleckého šéfa činohry Romana Vencla doprovází přípravu projektu neuvěřitelná nepřízeň osudu.

„Dva týdny jsme kvůli karanténě byli bez baletu. Narychlo jsme sháněli náhradu za Miroslava Etzlera, který měl v inscenaci hostovat v roli Rybáře a krátce před začátkem zkoušení skončil s covidem na jednotce intenzivní péče. Už dvakrát jsme museli kvůli úrazům a zdravotním komplikacím přeobsadit roli pana Kunze a před první generální zkouškou se ukáže, že musíme opět do karantény a žádná premiéra nebude,“ shrnul Vencl.

Náhradní termín premiéry chce vedení divadla zveřejnit do konce tohoto týdne. Podle Gerneše by finální přípravy inscenace po karanténou vynuceném přerušení mohly pokračovat na začátku příštího týdne.

„Rok na vsi je výpravný a náročný projekt s velkým počtem účinkujících. V současné chvíli řešíme časové možnosti hostů a případné přesuny představení z příštího týdne tak, abychom mohli zachovat dostatečný počet hlavních a generálních zkoušek pro Rok na vsi. Je to pro nás nelehká situace, prosíme proto naše diváky a příznivce o pochopení a trpělivost,“ uzavřel ředitel divadla. 

(ČTK)

Mladá fronta DNES, 19.1.2022