Dnes mohli diváci poprvé vidět Dokonalou svatbu. Na její premiéru si však ještě musíme počkat

Jan 26, 2021 / Napsali o nás
Premiéra situační komedie Dokonalá svatba v Moravském divadleOlomouc se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků. V návaznosti na aktuální nařízení Vlády ČR o prodloužení nouzového stavu do 22. ledna musí vedení divadla zrušit premiérové představení Dokonalá svatba. To bylo naplánované právě na pátek 22. ledna.

Zkoušky inscenace odstartovaly v listopadu a nadále probíhají podle původního harmonogramu. Chceme přípravy dotáhnout až do generálkového týdne, aby byla Dokonalá svatba dokonale nazkoušená a abychom v okamžiku, kdy budeme moci opět hrát pro veřejnost, ihned zařadili novinku do repertoáru. Už nyní plánujeme možnosti, jak rozesadit diváky v hledišti za předpokladu, že by na jaře došlo k rozvolnění protiepidemických opatření a my bychom při zachování povinných rozestupů mohli začít hrát i pro menší kapacitu sálu. Vnímám jako naši povinnost hrát v situaci, kdy to nařízení jen trochu dovolí. Jsme připraveni takřka okamžitě, abychom zpříjemnili divákům tyto nelehké dny a začali se vracet k normálnímu způsobu života, zdůraznil ředitel divadla David Gerneš.

Vedení divadla zvažovalo i možnost uspořádat pro premiérovou předplatitelskou skupinu on-line představení. Zveřejnění videa s představením by ale v tomto případě postrádalo smysl. Dokonalá svatba je komedie, která počítá s reakcí publika a hrát takto zábavný titul před prázdným hledištěm by bylo pro herce spíš demotivující a až depresivní, vysvětlil umělecký šéf činohry a spolurežisér inscenace Roman Vencl.

Dokonalá svatba se tak přidává k operní inscenaci Fidelio a baletnímu projektu Sólo pro tři, které už mají za sebou kompletní proces příprav a jen čekají na to, aby se představily publiku. V okamžiku, kdy budeme moci hrát alespoň pro třicet procent kapacity sálu, tedy pro zhruba sto třicet diváků, plánujeme uvádět nejprve představení pro abonentské skupiny a vedle toho na tzv. volnou kasu komorní tituly jako Když se zhasne, Tlustý prase nebo právě novinku Dokonalá svatba, shrnul ředitel.

V populární komedii britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba se hlavní hrdina Bill po rozlučce se svobodou probouzí v jiném apartmá a vedle jiné dívky, než je jeho nastávající. Není čas ztrácet čas, protože na dveře už klepe Billův svědek a za chvíli i sama nevěsta. V roce 2009 uvedlo Moravské divadlo tuto komedii pod názvem Úžasná svatba. Nové nastudování vzniká v režii Michaely Doleželové a Romana Vencla. Máme tento titul rádi a s oblibou říkáme, že jde o jednu z nejlepších současných situačních komedií navzdory tomu, že vznikla před více než pětadvaceti lety. Je opravdu velmi zdařile napsaná a s úspěchem ji inscenovala většina velkých evropských divadel, uvedl Vencl. Naše verze bude odlišná od předchozího nastudování. Vycházíme z odlišného překladu, v němž se objevují nové postavy, máme také nové herecké obsazení, které komedii dodá patřičnou jiskru a energii, upozornila Doleželová. V rolích ženicha a nevěsty se představí Marek Pešl a Vendula Nováková.

(red)

Olomouc.cz, 22.1.2021