Komedie roku podle redakce Deníku? Sluha dvou pánů

Feb 10, 2014 / Napsali o nás
Čtrnáctý ročník Grand Festivalu smíchu je za námi. Poroty i diváci už rozdělili svá ocenění. Jaký byl letošní festival pohledem redaktorů Deníku?

Komedie roku

Letošní ročník neměl tak jasného favorita, jakým loni byla hradecká Figarova svatba. Komedií roku by redakce Deníku zvolila inscenaci Moravského divadla Olomouc SLUHA DVOU PÁNŮ. Režisér Nikolaj Penev ozvláštnil klasickou Goldoniho komedii řadou scénických nápadů. Ne vždy to úplně vyšlo, ale při konečném součtu člověk zjistí, že těch povedených nápadů bylo více, než těch špatných. A hlavně měl trumf v podobě Romana Vencla v hlavní roli.

Režisérsky a herecky nejvybroušenější inscenaci přivezlo Městské divadlo Brno. Všemocný pan Krott ale inklinuje spíše k žánru absurdního dramatu a jedná se o hru pro úzký okruh diváků. Dabing Street je rovněž velmi povedenou inscenací, ale na repertoáru Dejvického divadla lze nalézt i lepší kousky.

Mužský výkon

U herců bylo letos z čeho vybírat. Ovšem pouze u jediné inscenace lze říct, že stála a padala s výkonem hlavního představitele. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon by si zasloužil pardubický rodák ROMAN VENCL, který ztvárnil sluhu Truffaldina v olomouckém Sluhovi dvou pánů.

Vynikající ovšem byl i Michal Isteník, který s přesně dávkovanou mírou cynismu a pokrytectví zahrál číšníka Grübela v inscenaci Všemocný pan Krott. Martin Myšička, který byl hvězdou Dabing Street, prokázal svůj herecký um především v první polovině představení, v té druhé už moc neměl co hrát.

Ženský výkon

Velkých komediálních příležitostí bylo letos pro herečky jako šafránu. Nejlépe se s rolí Mafaldy v inscenaci Všemocný pan Krott „poprala“ LUCIE ZEDNÍČKOVÁ.

Uznání si zaslouží i Pavlína Štorková z Klicperova divadla Hradec Králové, jejíž Charlotta byla nejkomičtější figurou inscenace Soudce v nesnázích.

Lukáš Dubský

Pardubický deník, 4.2.2014