Moravské divadlo nasazuje hit sezony: Sluhu dvou pánů

Oct 30, 2013 / Napsali o nás
Komedie Sluha dvou pánů bude zítra další novinkou Moravského divadla. V titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina se představí Roman Vencl. Titul, jehož se ujal bulharský režisér Nikolaj Penev, aspiruje na titul hit sezony. Že se bude jednat o mimořádně zdařilé představení se ukázalo už během generálních zkoušek. Režisér vsadil všechny karty na představitele hlavní role. Zda mu to vyjde, se ukáže už v pátek večer.

Klasika, proslavená hlavně slavnou isncenací v Národním divadle s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Sluha dvou pánů Carlo Goldoniho se od zítřka bude hrát i v Olomouci. Tvůrci k ní přitom přistoupili po svém. "Velmi se spoléhám na herce a jejich výkony. Dialogy sice vycházejí z původního textu, ale měnily se v průběhu zkoušení tak, aby aktérům co nejvíc seděly," zmínil režisér Nikolaj Penev, který podle svých slov ani vteřinu neváhal, zda nabídku přijmout. O hlavní roli přitom bylo rozhodnuto dopředu, Romana Vencla vybral sám šéf činoherního souboru Michael Tarant. Olomoucký Truffaldino už má za sebou řadu úspěchů především jako autor divadelních her, které prokázaly jeho mimořádný komický talent. "Roman si přepsal většinu dialogů, z původního textu tam zůstala asi třetina," připustil režisér. Divák to ale podle něj nepozná. "Rozhodně jsme nezasahovali do vyznění celé hry, určitá úprava je ale vždycky nutná, protože původní text pochází z roku 1745 a pro dnešního diváka by byl nesrozumitelný," vysvětlil Penev.

Sám Vencl přiznává, že role Truffaldina je velmi náročná a to nejen proto, že během představení prakticky neodejde z jeviště. "Je to těžké i fyzicky, je tam tanec, spousta pohybu. Ale dá se to zvládnout a že to nebude nic snadného mi bylo jasné od začátku," svěřil se.

Sluha dvou pánů je příběh o vychytralém sluhovi Truffaldinovi, který využije příležitosti a nechá se najmout hned ke dvěma pánům, aniž by o tom navzájem věděli. Nepřetržitý sled komických situací graduje během celé inscenace a dává vyniknout hereckým kvalitám jednotlivých účinkujících. V rolích pánů se představí Tereza Richtrová a Vojtěch Lipina, v dalších úlohách se pak objeví Tomáš Krejčí, Lenka Kočišová či Vladimíra Včelná.

Premiéra je v pátek v devatenáct hodin.

Jan Procházka

Olomouc.cz, 24.10.2013