Moravské divadlo Olomouc chystá muzikál Starci na chmelu

Jan 28, 2019 / Napsali o nás
Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek v premiéře muzikál Starci na chmelu . Divadelní adaptace prvního českého filmového muzikálu se ujme režisér a producent Petr Novotný, se zdejším souborem činohry spolupracuje poprvé. Na jeviště zdejšího divadla se inscenace s kulisou chmelové brigády v socialistickém Československu vrací podruhé, naposledy ji se souborem činohry uvedl v lednu 1991 režisér a choreograf Daniel Wiesner. Informovali o tom zástupci divadla.

"Starci na chmelu pro nás byli jasnou volbou a hledali jsme k nim ideálního režiséra. Petr Novotný stál jako režisér a producent za slavnými muzikálovými inscenacemi Jesus Christ Superstar a Evita a dle mého názoru je skutečným muzikálovým esem," uvedl šéf olomoucké činohry Roman Vencl.

Novotný nad nabídkou režírovat divadelní adaptaci populárního filmu prý neváhal ani vteřinu, coby režisér se s tímto titulem dosud nikdy nepotkal. Příběh muzikálu je mu blízký. "Měl jsem možná to štěstí, že jsem situaci, která je ukázána ve filmu, sám ve škole zažil. I v našem případě, tedy v mém a mé tehdejší partnerky, to skončilo odchodem ze školy. Ocitli jsme se na trati stejně jako Filip s Hankou," podotkl režisér. Společně s tvůrčím týmem přitom věří, že navzdory době z roku 1964, kdy se děj odehrává, dokáže dílo oslovit i současné mladé publikum.

Autorem hudebního nastudování je Filip Tailor, který se podílel na posledním muzikálovém titulu olomoucké činohry, Šakalích letech . O hudbu se postará živá pětičlenná kapela v obsazení bicí, baskytara, kytara, klávesy a saxofon střídající se s klarinetem. Pohybovou průpravu účinkujících si vzala na starost choreografka Petra Parvoničová.

V roli Hanky se představí absolventka oboru muzikálové herectví Daniela Klevetová. Filipa ztvární Tomáš Krejčí, po Edovi v Šakalích letech je to jeho další hlavní role v muzikálu. Premianta Honzu si zahraje Petr Vaněk, v rolích spolužáků se představí Vendula Nováková, Lukáš Červenka či Marek Pešl, paní profesorku ztvární Vladimíra Včelná, doplnil mluvčí divadla David Kresta. Autorem scény je Ivo Žídek, na jevišti nebude chybět například vstupní brána do JZD Mír. Kostýmy navrhl jeden z nejvyhledávanějších českých výtvarníků současnosti Roman Šolc.

(ČTK)

Týden.cz, 22.1.2019