Nabucco se po letech vrací do Moravského divadla Olomouc

Dec 21, 2021 / Napsali o nás
Moravské divadlo Olomouc uvede tento pátek 17. prosince 2021 v premiéře operu Giuseppe Verdiho Nabucco. Příběh o osvobození Židů z babylonského zajetí se na jeviště divadla vrací po sedmnácti letech, soubor opery a operety jej uvede pod vedením režisérky Jany Andělové-Pletichové a autora hudebního nastudování Petra Šumníka. Autorem scény, která je inspirována Zdí nářků v Jeruzalémě, je Jaroslav Milfajt.

V historii Moravského divadla Olomouc jde o teprve čtvrté nastudování Nabucca, po inscenacích v letech 1964 a 1989 měla Verdiho opera poslední olomouckou premiéru 17. prosince před sedmnácti lety, tehdy v režii Michaela Taranta. „Naše poslední inscenace z roku 2004 měla více než padesát repríz a během tohoto období jsem si sám k této opeře vybudoval dost silný vztah. Návštěvnost byla vždy velká, a to je také jeden z důvodů, proč jsem tento titul vybral do dramaturgie této sezony,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

Podle tvůrců chystané inscenace je opera Nabucco postavená na kontrastech. „Na jedné straně máme židovský národ, jehož víra zdůrazňuje myšlenku a duchovno, zatímco babylonská kultura a víra je postavená na efektu. Vedle mohutných sborových scén tu máme intimní scény, v nichž je důraz kladen na charaktery a vztahy jednotlivých postav. Chceme v naší inscenaci zachovat příběh se vší svou pompézností, ale současně chceme vyzdvihnout i tyto komorní momenty,“ přiblížila režisérka.

Podle autora hudebního nastudování Petra Šumníka se o tomto Verdiho díle tradičně hovoří jako o sborové opeře. „Právě sborové scény, slavný sbor Židů nevyjímaje, a scény se sólisty a sborem považuji za nejefektnější a pro posluchače nejzajímavější. Krásný hudební nápad představuje jistě árie kněze Zachariáše, kde doprovod tvoří pouze šest sólových violoncell, nebo závěrečná modlitba, “ uvedl dirigent.

V titulní roli se představí Martin Bárta, kterého už olomoucké publikum zná z inscenace Fidelio. S Nabuccem se setkal už ve třinácti produkcích, zpíval jej v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě či Mannheimu. Roli Nabucca s ním alternuje Jakub Tolaš. Dceru Fenenu ztvární Dana Šťastná a Eva Wolfová Zatloukalová, její nevlastní sestru Abigail si zahrají Radoslava Müller a Iveta Jiříková. V roli kněze Zachariáše uvidí diváci Jiřího Přibyla a Davida Szendiucha, židovského vojevůdce Ismaela ztvární Petr Martínek a Jakub Rousek. Vedle orchestru a sboru spoluúčinkuje v inscenaci také balet.

(ČTK)

Opera PLUS, 14.12.2021