Nesmrtelné retro. Starci na chmelu opět baví Olomouc

Feb 4, 2019 / Napsali o nás
Příběh, který nestárne stejně jako hudba, která jej provází. To je filmový muzikál Starci na chmelu. I proto Moravské divadlo v Olomouci už podruhé sáhlo po jeho adaptaci. Ujal se jí režisér a producent Petr Novotný.

„Starci na chmelu pro nás byli jasnou volbou a hledali jsme k nim ideálního režiséra. Petr Novotný stál za slavnými muzikálovými inscenacemi Jesus Christ Superstar a Evita a dle mého názoru je skutečným muzikálovým esem. S naším souborem spolupracuje vůbec poprvé,“ upozornil šéf olomoucké činohry Roman Vencl.

Režisér Novotný nad nabídkou neváhal, příběh z roku 1964 je mu velmi blízký. „Měl jsem možná to štěstí, že jsem situaci, která je ukázána ve filmu, sám ve škole zažil. I v našem případě, tedy v mém a mé tehdejší partnerky, to skončilo odchodem ze školy. Ocitli jsme se na trati stejně jako Filip s Hankou. Myslím si, že se scenáristovi Vratislavu Blažkovi povedlo neuvěřitelně přesně popsat dospívání v těžké době, která příliš nepřála svobodě a víře ve šťastnou, smysluplnou budoucnost,“ upozornil režisér.

Tvůrčí tým je přesvědčený, že navzdory zasazení děje na chmelovou brigádu v socialistickém Československu dokáže tento muzikál oslovit současné mladé publikum. „Ve Starcích na chmelu pracujeme s reáliemi, které jsou už zaplať pánbůh za námi, ale jednak máme všichni rádi retro a především – příběh Starců na chmelu, ač to může znít banálně, je věčný. Dospívání je záležitost, která se týká nás všech. Hledání smyslu života, hledání identity, to bylo stejné v roce 1964 i dnes,“ shrnul režisér Novotný.

Autorem hudebního nastudování je Filip Tailor, který se podílel na zatím posledním muzikálovém titulu olomoucké činohry, Šakalích letech. „Písničky ze Starců na chmelu prověřil zub času a ony v té zkoušce obstály a zlidověly. Pochopitelně se snažíme co nejvěrněji přiblížit originálu,“ popsal Tailor.

V roli Hanky se představuje absolventka oboru muzikálové herectví Daniela Klevetová. Filipa ztvárnil Tomáš Krejčí. První olomouckou adaptaci Starců na chmelu uvedl se souborem činohry v lednu 1991 režisér a choreograf Daniel Wiesner.

(pk)

5 plus 2, 1.2.2019