Nová komedie Když se zhasne slibuje zábavu od začátku až do konce představení

Mar 5, 2012 / Napsali o nás
Vánoční večírek se mění v rozvodové bitevní pole v komedii Když se zhasne, pod níž jsou podepsaní člen činohry Moravského divadla Olomouc Roman Vencl a členka uměleckého souboru Městského divadla Zlín Michaela Doleželová. Mladí autoři dostali příležitost nastudovat komorní titul pro čtyři herce vůbec poprvé na profesionální scéně. Premiéra novinkové inscenace Moravského divadla se uskuteční v pondělí v 19:30 ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.

Herci a dramatici Roman Vencl a Michaela Doleželová úzce spolupracují už od střední školy. "Potkali jsme se v jednom ochotnickém spolku v Pardubicích, Míša mě pak přemluvila, abych šel studovat herectví na JAMU a tam také vznikla myšlenka založit vlastní zájezdové divadlo Do Houslí, pro které bychom společně psali autorské hry," zavzpomínal Vencl. K prvotině Výročí z roku 2006 přibyly v následujících letech tituly Aš…naprší a uschne, Vztahy bez talentu, Kluk z plakátu a Královny. O prázdninách loňského roku pak světlo světa spatřila komedie Když se zhasne. "Napsali jsme ji za týden, na jeden zátah. Máme už ustálený styl psaní. Nejzábavnější je pro nás psaní dialogů, největší problém pak představuje vymýšlení zápletky a názvu hry," popsal Vencl.Inscenace měla světovou premiéru v srpnu 2011 na festivalu Tyjátrfest v Kutné Hoře, letos v lednu se s ní Divadlo Do Houslí představilo také olomouckému publiku. Vedení činohry Moravského divadla Olomouc se rozhodlo zařadit tuto komedii do repertoáru komorních inscenací po bok titulů Ucho a Nemravná píseň. "Jsme za to uměleckému šéfovi Michaelu Tarantovi a řediteli divadla Josefu Podstatovi velmi vděční. To, že naši hru uvádí profesionální divadlo, se pro nás rovná zázraku," zdůraznil Vencl, který společně s Doleželovou připravuje v současnosti novou hru pro Pavla Zedníčka a Janu Paulovou.

Hlavními hrdiny komedie Když se zhasne jsou Trevor a Nina, manželé z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální. Může za to předmanželská smlouva. Ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou poněkud výstřední manželé Imelda a Artur. Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o nudnou párty, jenže to by předmanželská smlouva nesměla obsahovat maličký dodatek: ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a získá všechen majetek.

Podle tvůrců má inscenace potenciál oslovit široké spektrum publika. "Naším cílem bylo udělat komedii bez výrazných hluchých míst, při které se diváci budou smát od začátku do konce. S nadsázkou říkáme, že v ní není ani minuta, ve které by si publikum mohlo oddechnout. Báli jsme se, abychom nesklouzli k ploché komerční zábavě, čehož jsme se snad vyvarovali. Snažíme se, aby náš humor byl co nejoriginálnější, propracovaný a pokud možno také inteligentní. Velmi obdivujeme humor a literární styl Woodyho Allena, který je nám v mnohém inspirací," sdělil Vencl.

V rolích manželů Trevora a Niny se představí Jiří Suchý z Tábora a Tereza Richtrová, učitele Artura ztvární Ivan Dejmal a věštkyni Imeldu Klára Klepáčková. "Baví mě, že se v téhle roli můžu vydovádět a dát zábrany stranou. Zkoušení probíhá v přátelské atmosféře, to, že nás režíruje kolega a kamarád, v mnohém usnadňuje práci," vyzdvihla Klepáčková.

O novou komorní inscenaci Moravského divadla Olomouc je velký zájem ještě před jejím uvedením. Pondělní premiéra je již vyprodaná, stejně jako první repríza v úterý 3. dubna. Další reprízy se ve Studiu Českého rozhlasu Olomouc uskuteční v úterý 24. dubna a v úterý 22. května. "V příští sezoně pak plánujeme uvést tuto inscenaci také na našem jevišti," slíbil ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.

(roc)

Olomouc.cz, 3.3.2012