RECENZE: Sluha dvou pánů – spousta zábavy a blech

Oct 30, 2013 / Napsali o nás
Moravské divadlo Olomouc uvedlo v pátek 25. října premiéru nejslavnější hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Nadčasová komedie o vychytralém sluhovi Truffaldinovi, k jejímuž režírování byl šéfem činohry Michalem Tarantem přizván bulharský režisér Nikolaj Pavlov Penev, bavila od začátku do konce.

Hlavní role sluhy Truffaldina se ujal Roman Vencl a předvedl excelentní výkon. Nejenže skvěle poupravil text a přidal do něj své nápady, díky čemuž byly jednotlivé repliky svěží a velmi aktuální, perfektně také zvládl veškeré fyzicky náročné scény, kterých bylo ve hře požehnaně, s připomenutím faktu, že prakticky po celou dobu představení neopustil jeviště. Především bych vyzdvihla jízdu na kolečkových bruslích, při níž navíc obsluhoval své dva pány.

Co se týče pohybových akcí, musím rovněž zmínit krásný tanec Lenky Kočišové coby Clarice s kolegou Tomášem Krejčím jakožto Silviem. Veškeré scény tohoto zamilovaného páru byly velice zdařilé a vtipné. Velmi zajímavé jsou také scény, v nichž Roman Vencl navazuje kontakt s publikem, což jej mnohdy nutí improvizovat.

První ze dvou pánů sluhy Truffaldina je Florindo Aretusi, ztvárněný sympatickým Vojtěchem Lipinou, milenec, kterého hledá v přestrojení za svého mrtvého bratra Beatrice Rasponi. Tu si zahrála Tereza Richterová, která se tak stala pánem druhým. Obě role jsou rovněž nelehké, Richterová s Lipinou se s nimi však úctyhodně vypořádali a nelze jim nic vytknout.

Výprava představení byla jednoduchá, stačilo malé množství kulis, které ze scény mizely a zase se vracely. Dle mého názoru to bylo dostačující. Také bych pochválila kreativitu, jež se odráží v Truffaldinově kostýmu – mnoho kapes, v nichž se pro každou potřebnou situaci nachází vtipná záchrana, zbytečnost, nic anebo taky blecha. Tím chválím i skvělou práci Aleše Valáška, který měl na starosti scénu i kostýmy.

Zvláštní poklonu bych ráda složila živé kapele doprovázející celé představení skvělou hudbou z dílny Filipa Tailora.

Opravdu dobrou a vydařenou komedii člověk vidí málokdy, Sluha dvou pánů však dokazuje, že když se spojí správní lidé dohromady, může vzniknout komedie kvalitní, zábavná a živá. Vřele doporučuji navštívit jednu z repríz, které se konají v pátek 1. a v úterý 19. listopadu nebo v pondělí 9. a v neděli 29. prosince.

Denisa Knausová

Žurnál UP, 28.10.2013