Zklamaná divadla, natěšený sport

Jan 29, 2021 / Napsali o nás
Cesta vpřed, či naopak absurdistán. Tak hodnotí provozovatelé sportovních a kulturních aktivit návrh změn protiepidemického systému PES, který vzešel z dílny ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten matici opatření, která by měla platit od pondělka, včera představoval vládním kolegům. LN mají návrh k dispozici, zelenou by měl dostat po dnešním projednání vládní Radou pro zdravotní rizika.

Pro výraznější uvolnění opatření ministr požaduje pokles hospitalizovaných na 3000, nyní jich je stále přes 5000. „Dokud nemocnice nebudou mít volné kapacity, nelze o rozvolnění uvažovat,“ řekl včera po jednání vlády. 

Přestože otazníky nadále visí nad otevřením skiareálů a návratem školáků do lavic, naděje na uvolnění svítá kultuře a sportu. Má to ale háčky: negativní test na koronavirus, v některých případech i respirátor. Někteří provozovatelé se navíc bojí, že přijdou o možnost čerpat kompenzace. 

Nejblíže otevření jsou podle aktualizovaného PES fitness centra a vnitřní sportoviště. Návštěvníky by mohla přivítat dokonce v pátém, tedy nejvyšším stupni. Bez prokázání čerstvým negativním testem by si mohli zasportovat maximálně dva lidé, tedy ideální počet na partii tenisu, což zmínil i Blatný. Pokud by účastníci měli s sebou negativní test ne starší než 48 hodin, mohl by se na sportovišti sejít i celý tým, v případně fitness centra jeden člověk na 15 metrů čtverečních. 

Ještě více restrikcí by mohlo vzít za své ve čtvrtém epidemiologickém stupni: otevřely by se obchody, služby, zoologické zahrady, muzea i galerie. Negativní test by lidem umožnil i návštěvu bazénů a saun, stejně tak by zpřístupnil i pětinu kapacity divadel či sportovních zápasů. V hledištích by ale návštěvníci měli mít respirátor třídy FFP2 nebo KN95. Povinná by byla i evidence návštěvníků. 

„Existuje shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací, že hrát za podmínky povinného testování pro 20 procent hlediště je za hranicí udržitelnosti. Nevíme, jak bychom kontrolovali diváky, jak by si diváci byli schopni s předstihem zajistit testy, když stále ještě nejsou úplně běžně dostupné, jak bychom se chovali k divákům, kteří již onemocněním prošli, k divákům, kteří přijeli ze zahraničí. Jaká potvrzení a jak bychom archivovali,“ řekl LN ředitel pražského Národního divadla Jan Burian. Místo toho šéf Zlaté kapličky navrhuje otevřít divadla pro polovinu diváků s respirátory bez povinných testů, s příslušnými rozestupy, větráním a dezinfekcí. 

„V hledišti historické budovy umíme vyměnit vzduch až 12krát za hodinu,“ dodal s tím, že si umí představit, že by se respirátor prodával spolu se vstupenkou. 

Povinnost testování odsoudil i ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser, podle něhož je to celé absurdní. „Stát na nás naprosto nespravedlivě přenáší svou zodpovědnost. Pokud bychom měli ke každé vstupence přiložit respirátor, museli bychom o tuto částku zvýšit cenu vstupenky. Jak bychom ho přikládali ke vstupence zakoupené online, opravdu nevím. Dovedu si představit, že bychom stejně jako na podzim zařídili doplňkový prodej respirátorů pro diváky, kteří by si nepřinesli svůj vlastní,“ zdůraznil pro LN. 

Pesimismus divadelních šéfů nesdílí sportovní obec a provozovatelé některých wellness center. Síť saunových světů Saunia dokonce jedná s obchodními centry, v nichž sauny provozuje, o společném zřízení testovacích center. Podle provozního ředitele Jaroslava Zonygy vítají jakoukoli inovaci systému PES, která umožní obnovení provozu. 

Hokej se testů nebojí 

Vlídnější úpravu pravidel by přivítali také hokejisté a jejich kluby. „Byl by to krok alespoň z části vpřed. Pro fanoušky by se tím otevřela možnost sledovat zápasy jinak než jenom prostřednictvím televizních obrazovek,“ řekl LN mluvčí českého hokeje Zdeněk Zikmund. 

Kluby se podle něj povinných testů neobávají. „Máme to zčásti vyzkoušeno, protože v rámci pilotního projektu může na extraligová utkání už v současné době až 300 osob z okruhu partnerů klubu. Při vstupu se musí prokázat výsledkem testu ne starším 48 hodin,“ dodal. „Základní krok je na dotyčném, aby si test zajistil,“ uvedl. Některé kluby, například Třinec, testování umožňovaly i na místě. Je tedy možné, že podobnou možnost nabídnou i svým fanouškům. 

Pokud jde o respirátory, ani tam nevidí Zikmund problém. „Předpokládám, že by to bylo na fanouškovi, aby si ho pořídil. Kontrola by probíhala při vstupu na zimní stadion, přičemž určitě některé stadiony, které ty možnosti mají, tak by je prodávaly i na místě. Určitě ze strany klubů bude snaha vyjít v rámci opatření fanouškům co nejvíce vstříc,“ uzavřel mluvčí. 

Moravské divadlo Olomouc připravilo na začátek roku premiéru komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba. Kvůli pandemii a uzavření divadel se však zatím neuskuteční. Pokud dojde k připravovaným změnám protiepidemického systému PES, mohli by se ve čtvrtém stupni v omezeném počtu diváci navrátit do hlediště, ovšem pod podmínkou nasazených respirátorů.

Iveta Křížová

Lidové noviny, 25.1.2021