Divadlo mnoha perspektiv. Sezona 2023/2024 bude v Moravském divadle nabita českými a světovými premiérami, ale také osvědčenými klasikami

Apr 4, 2023 / Tiskové zprávy
Moravské divadlo připravuje v nadcházející sezoně 2023/2024 celkem deset premiérových titulů, na nichž se budou podílet přední čeští tvůrci. Na režisérskou židli usedne např. Janka Ryšánek Schmiedtová, Petr Erbes a Boris Jedinák, Miroslav Krobot a choreografka Hana Litterová. Na repertoáru se objeví nestárnoucí klasické tituly spolu s českými a světovými premiérami. Stávající předplatitelé mohou abonmá prodloužit do 25. dubna, pro nové zájemce bude v prodeji od 2. května.

Letošním motivem kampaně je propojení divadelního a civilního světa. „Tvoříme a hrajeme pro naše diváky a příznivce, bez nichž bychom nebyli. Zároveň jsme součástí kulturního dění v Olomouci a jsme na to hrdí. Moravské divadlo je divadlo mnoha perspektiv a každý si u nás najde to své. Na výběru premiérových titulů jsme si dali opravdu záležet, a těší mě i fakt, že v nadcházející sezoně budou moci naši diváci zažít i několik českých a světových premiér,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš a dodal, že autorem fotografií je Vladimír Kiva Novotný.

Nejvíce zástupců má i letos „pod křídly“ soubor činohry. První, a to rovnou českou, premiérou bude inscenace Jmenuji se Ašer Lev od amerického autora židovského původu Chaima Potoka odehrávající se v New Yorku v 50. letech 20. století. „Zdánlivě obyčejný příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění, o potřebě tvořit skutečné hodnoty, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím,“ prozradil šéf činohry Roman Vencl a dodal, že režie se ujme jeden z nejvýraznějších režijních talentů nastupující mladé generace Adam Steinbauer.

Situaci klasického milostného trojúhelníku, který vyústí v přistižení manžela a jeho milenky Jane in flagranti a jež si zhrzená Marcia rozhodně nechce nechat pro sebe, je předmětem premiérové inscenace Natěrač. Známou komedii Donalda Churchilla nastuduje Jana Paulová, která se v roli milenky Jane po boku natěrače Pavla Zedníčka objevovala dlouhých 22 let v divadle Kalich. Tentokrát se představí v roli režisérky a do Moravského divadla se tak vrátí po třech letech.

Po dvou letech nastuduje s olomouckou činohrou svou druhou inscenaci, Těsnohlídkovu Lišku Bystroušku, také režisér Miroslav Krobot, který pro ni se svým stálým tvůrčím partnerem Lubomírem Smékalem vytvořil vlastní dramatizaci.

Snad nejslavnější fraškou divadelní historie, jednou z nejhranějších francouzských komedií všech dob s divácky nejoblíbenější dvojrolí, je Brouk v hlavě z pera komediální legendy Georgese Feydeaua. Inscenace se režijně ujme, olomouckému publiku dobře známá, Janka Ryšánek Schmiedtová, která je zárukou kvalitní divadelní zábavy. 

Hudební komedie ELA! inspirující se životem a závodní kariérou první dámy automobilového sportu a vzdávající hold jedné z nejslavnějších olomouckých rodaček Elišce Junkové vznikala na míru přímo souboru činohry a bude se tak jednat o světovou divadelní premiéru. Zásadní body Eliščiny biografie zmapoval ve svém autorském textu Tomáš Syrovátka, který byl dlouhá léta dramaturgem libereckého divadla F.X. Šaldy, a doplnil jej o řadu původních autorských písní, které osobitě a vtipně obohacují či přímo doplňují děj. 

Jedinou, ale za to světovou, premiérou baletního souboru bude v únoru 2024 taneční drama Želary. Příběh o zvláštním vztahu ze strachu, z obav a nedůvěry, ale i lásky tmelené společným úsilím přežít v zapadlé horské vesnici za 2. světové války, je volně inspirovaný stejnojmenným povídkovým souborem Květy Legátové. „Je mi velkou ctí v Olomouci přivítat Zuzanu Lapčíkovou, která speciálně pro naše divadlo zkomponuje hudbu a postará se o zpěv a hru na cimbál, a Hanu Litterovou, která pro náš baletní soubor vytvoří zcela novou choreografii,“ uvedl šéf baletu Jan Fousek. Baletní soubor se bude mj. podílet i na dvou operních premiérách a zaměří se na reprízovost svých stávajících titulů.

Vedení souboru opery a operety ani v nadcházející sezoně nehodlá polevit ze spoluprací se zajímavými tvůrci. „V listopadu vám představíme inscenaci Ad Matrem v režii Borise Jedináka a Petra Erbese z Divadla Na zábradlí. Za tajemným názvem se skrývají hudební díla Henryka Góreckého, jednoho z nejslavnějších polských skladatelů 20. století. Na jeho hudbu režiséři vytvořili autorskou inscenaci o strachu matky ze ztráty dítěte,“ uvedla o olomoucké a zároveň české operní premiéře šéfka Veronika Loulová. 

Dvě nejslavnější a nejpůsobivější opery italského veristického období Sedlák kavalír a Komedianti, jež s olomouckou operou nastuduje Veronika Loulová, k sobě poutá živočišně dramatický děj a strhující hudební pojetí. Premiéra příběhu o lásce, nevěře a vraždě se uskuteční před Vánoci.

Milovníky muzikálů potěší uvedení světoznámého hitu Sugar, který se do Moravského divadla vrátí po deseti letech. Muzikál, který vznikl podle scénáře k legendárnímu filmu Někdo to rád horké s Jackem Lemmonem, Tonym Curtisem a Marilyn Monroe, bude režírovat Dominik Beneš. 

V rámci Roku české hudby a na počest dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany zakončí sezonu Prodaná nevěsta v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Režisérka dlouhodobě zkoumající českou klasiku odvypráví operu s úctou a láskou skrze vzpomínky legendární operní divy Emy Destinnové. I přesto však inscenace zůstane věrná slovu i hudbě Karla Sabiny a Bedřicha Smetany.

Premiérová skupina P má v ceně abonmá zahrnuto deset premiérových představení, všechny ostatní klasické skupiny uvidí jako vždy jedenáct titulů ve vybraných dnech. Pro nejmenší je k dispozici dětské pohádkové předplatné se sedmi pečlivě vybranými pohádkami hostujících souborů, které jsou k vidění v neděli v dopoledních a odpoledních hodinách. Skupina E nabízí šest exkluzivních titulů s nejlepšími místy v hledišti.

Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 27. března do 25. dubna, nové předplatitele uvítají v pokladně Moravského divadla Olomouc od 2. května. „Vzhledem k rostoucím nákladům na všechny dostupné služby jsme vstupné na naše představení mírně zdražili. Při nákupu kompletního předplatného se tato změna však promítne pouze symbolicky,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný.  

Premiéry sezony 2023/2024

6. 10. 2023 Chaim Potok: Jmenuji se Ašer Lev (česká premiéra) činohra

3. 11. 2023 Henryk Górecki: Ad Matrem (česká premiéra) opera

24. 11. 2023 Donald Churchill: Natěrač       činohra

15. 12. 2023 Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo: Sedlák kavalír / Komedianti    opera

19. 1. 2024 Rudolf Těsnohlídek: Liška Bystrouška           činohra

16. 2. 2024 Zuzana Lapčíková: Želary (světová premiéra) balet

15. 3. 2024 Georges Feydeau: Brouk v hlavě        činohra

12. 4. 2024 Jule Styne: Sugar          muzikál

3. 5. 2024 Tomáš Syrovátka: ELA! (světová premiéra)       činohra

7. 6. 2024 Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta      opera

Pavlína Dočkalová, Tisková mluvčí/ PR