Sergio Méndez Romero získal Cenu Thálie. Porotu přesvědčil pravdivý taneční výraz v inscenaci Sólo pro tři

Oct 10, 2022 / Tiskové zprávy
Do Moravského divadla Olomouc putuje po šesti letech Cena Thálie. Zasloužil se o ni tanečník Sergio Méndez Romero za ztvárnění role Jeho v inscenaci Sólo pro tři režiséra Petra Zusky. Za svůj mimořádný a přesvědčivý výkon byl v září nominován do užšího výběru Cen Thálie 2022 v kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo, a svou nominaci proměnil 8. října 2022 ve vítězství.

Sergio Méndez Romero, rodák ze španělského Madridu, působí jako sólista baletu Moravského divadla od sezony 2021/2022.Jeho první rolí se stala právě tato osudová postava Jeho v inscenaci Sólo protři, v níž s kytarou v ruce ztvárňuje básníky Jacquese Brela, Karla Kryla a Vladimira Vysockého. Porota ocenila hlavně Sergiův pravdivý taneční výraz, kdy pohybem nevyjadřuje pouze texty, ale především jejich smysl, hloubku a niterná sdělení.

„Je pro nás velkou ctí, že se Moravské divadlo po šesti letech znovu dočkalo ceny Thálie. Pro všechny v Moravském divadle je Sergiovo ocenění velkou radostí a potvrzením, že tvrdá a poctivá práce se dlouhodobě vyplácí. Mé poděkování a gratulace letí nejen k Sergiovi, ale i ke všem kolegům a kolegyním, kteří se podíleli na přípravě inscenace a kteří zajišťují každodenní provoz divadla. Pro nás všechny je toto ocenění motivací k další práci,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. S tím souhlasí i umělecký šéf baletu Jan Fousek. „Baletní soubor je zde již delší dobu na velmi vysoké úrovni a jsem rád, že jsem dostal příležitost s těmito talentovanými lidmi spolupracovat. Formuje se zde několik velmi zajímavých osobností a Sergio je jednou z nich. Je to vynikající tanečník, obrovský dříč a svou práci dělá opravdu celým svým srdcem. Jde příkladem celému souboru, a to je hodnota, které si já osobně velmi vážím,“ dodal Fousek.

„Thálie je nejprestižnější ocenění za umění v České republice, takže je pro mě v první řadě obrovská čest ji získat a patřit mezi nejlepší umělce v zemi. Je to také odměna za všechnu tu tvrdou práci, kterou odvádím na baletním sále i mimo něj. I za touto rolí je mnoho práce a opravdu není snadné ji tančit. Je to velká výzva po technické stránce, je náročná fyzicky, ale i na herecké polohy. Prožívám hudbu tří různých umělců s velmi odlišnými záměry a významy. Na druhou stranu ten pocit z hraní Sóla protři je jedinečný. Opravdu mám dojem, že mohu dát vše, co mám, velmi pravdivým a přirozeným způsobem. Není třeba nic předstírat, jen jsem křehký, upřímný a starostlivý, což jsou skutečné lidské vlastnosti, k nimž se každý může vztahovat. Tato role je pravděpodobně nejdůležitější a nejpůsobivější v celé mé kariéře,“ vyjádřil své pocity Sergio Méndez Romero.

„Jsem velmi rád, že tímto oceněním dokazujeme, že jsme rovnocenným hráčem na poli třísouborového divadla a pevně věřím, že budeme mít dostatek příležitostí k tomu, abychom tento „triumf“ v budoucnu třeba zopakovali. Nutno podotknout, že zásluhu na tomto ocenění má i minulé vedení souboru, to však na mé radosti vůbec nic nemění,“ dodal Jan Fousek. 

Pavlína Dočkalová, Tisková mluvčí/ PR