Umělci z Moravského divadla se představí v komorních koncertech ve Vile Primavesi

Nov 4, 2022 / Tiskové zprávy
Pod názvem Večer s klasikou ve Vile Primavesi se skrývá novinka, kterou si Moravské divadlo připravilo pro milovníky vážné hudby. Sérii pravidelných koncertů komorního charakteru, jež budou probíhat v prostorách olomoucké secesní Vily Primavesi, zahájil 3. listopadu společný koncert operních pěvců a smyčcového kvartetu. Další akce se uskuteční 30. listopadu v 17:00 hodin a bude zaměřena na průřez hudbou od klasických až po současné skladatele.

„Možnosti hrát v tomto krásném elegantním prostoru Vily Primavesi si velice vážíme a tímto bych rád poděkovat majitelce vily paní Honzíkové za vstřícnost a ochotu. Věřím, že díky spojení tohoto genia loci s nádhernou hudbou si diváci odnesou nevšední zážitek,“ uvedl David Gerneš, ředitel Moravského divadla.

„Je nám ctí, že jsme navázali spolupráci s Vilou Primavesi, kde můžeme realizovat komorní koncerty a nabídnout tak divačkám a divákům intimní zážitek v prostorách historické vily. Orchestr je velké těleso, snadno se může stát, že za krásnou hudbou nejsou tváře umělců a umělkyň vidět. Naším cílem je představit hráče a hráčky orchestru jako skvělé muzikanty a muzikantky, kteří mají široký repertoár,“ přiblížila záměr koncertů dramaturgyně souboru opery a operety Vilma Bořkovec. 

Na prvním koncertě 3. listopadu vystoupil smyčcový kvartet, v němž se představil koncertní mistr houslista Petr Kupka a houslistka ve skupině prvních houslí Barbora Vašků, první sólo violistka a vedoucí nástrojové skupiny viol Iva Dočkalová a koncertní mistr violoncellista Lukáš Pelikán, spolu s operními pěvci – sopranistkou Elenou Prášilovou Gazdíkovou a tenoristou Jakubem Rouskem.

Každý Večer s klasikou ve Vile Primavesi bude jedinečný. „Snažíme se vždy připravit dynamický a různorodý program pro všechny nástrojové skupiny. Návštěvníci se mohou těšit na klasické skladby světových i českých autorů od baroka po modernu, filmové písně, nejslavnější operní árie, ale také současnou hudbu žijících skladatelů a skladatelek,“ dodala Bořkovec.

Další plánovaný koncert se uskuteční 30. listopadu v 17:00 hodin a vystoupí na něm houslistka ze skupiny prvních houslí Barbora Vašků spolu s harfistkou Anastázii Tomečkovou, které zahrají slavné operní árie a skladby v instrumentální podobě či populární filmové písně. V druhé části večera pak hobojistka Barbora Šteflová, klarinetista Jan Charfreitag a fagotista Pavel Horák představí hudbu současných skladatelů. 

Pavlína Dočkalová, Tisková mluvčí/ PR

Večer s klasikou ve Vile Primavesi, 3. 11. 2022