Brno rozezvučí hity z muzikálů

10. 6. 2019 / Napsali o nás
Na muzikálovém festivalu Dokořán se ode dneška v Brně představí jedenáct divadelních souborů. Letos se program zaměří také na dětské diváky.

Klapzubovou jedenáctkou a koncertem Viva „Lalala“ republika v Městském divadle v Brně dnes začíná šestidenní muzikálový festival Dokořán. „Snažíme se ukázat hudební divadlo v celé jeho šíři. Od větších produkcí až po monohudební divadlo, jako je Malý princ. Ze Zlína dorazí muzikál Petr a Lucie podle knihy Romaina Rollanda. V kontrastu k velkému muzikálu bude menší produkce Novecento – Legenda o pianistovi z bratislavského Divadla v podpalubí nebo Zahrada v podání Laterny magiky,“ zve dramaturg Miroslav Ondra. 

Moravské divadlo Olomouc přiveze do Brna představení Boží mlýny. Příběh o tragickém osudu sedlácké rodiny, kterou zničila křivá přísaha, doplňují písně Jaromíra Nohavici. Netradiční divadelní zážitek slibuje Měsíční sonáta č. 11 v podání pražského divadla Nod. „Jde o doslovnou komunikaci Apolla 11 se základnou NASA v Houstonu jako hudební číslo, kdy tři dýdžejové na scéně naživo mixují hudbu,“ prozradil dramaturg Jan Šotkovský. 

Organizátoři chtějí do divadla přilákat nejen dospělé, ale i děti. V české premiéře se tak mohou těšit na britský muzikál O Perníčkovi. „Rozkošná pohádka se skutečně odehrává na kuchyňské lince. Jedná se o klasický rodinný muzikál,“ dodal Šotkovský. Naivní divadlo z Liberce zítra sehraje dokonce loutkový muzikál O hodině navíc aneb Potlach v hustníku. Hra je poctou českému fenoménu – trampingu. Odehrává se v hodině, kdy přechází letní čas na zimní. Dvě děti unesené z paneláku se se svým strýcem a podivnými trampskými existencemi ocitnou v lese u táboráku. 

Ze zahraničních souborů do Brna přijede nadějný britský Colla Voce Theatre s černou komedií s romantickými prvky Láska až za hrob. Rose a Harry se do sebe zamilují. Má to však jeden háček – jsou sérioví vrahové, kteří původně čekali, že ten druhý bude jejich další obětí. 

Kromě Městského divadla se bude hrát také v Divadle na Orlí. Průřez třicítkou autorských muzikálů Městského divadla nabídne koncert ve dvoraně v pondělí 10. června od 20 hodin. Během večera, který moderuje Zdeněk Junák, vystoupí i skladatelé Miloš Štědroň, Zdeněk Merta nebo Jiří Levíček. Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji na webu a v pokladnách Městského divadla, koncert je přístupný zdarma. 

Tanečně vizuální projekt Zahrada v podání Laterny magiky se inspiruje Zahradou Jiřího Trnky. Hraje se 11. a 12. června. 

Program festivalu 

7. 6. Klapzubova jedenáctka; koncert Viva „Lalala“ republika; Měsíční sonáta č. 11 8. 6. O hodině navíc aneb Potlach v hustníku; Petr a Lucie 9. 6. Láska až za hrob; Boží mlýny; Tick, tick... boom! 10. 6. Malý princ, koncert Sny brněnských nocí 11. 6. O Perníčkovi, Zahrada 12. 6. Zahrada

Zuzana Brandová

5plus2, 7.6.2019