Do Moravského divadla míří muzikál Starci na chmelu

28. 1. 2019 / Napsali o nás
Starci na chmelu budou na repertoáru Moravského divadla v Olomouci. Divadelní adaptace prvního českého filmového muzikálu, které se ujal režisér a producent Petr Novotný, bude mít premiéru v pátek.

„Starci na chmelu pro nás byli jasnou volbou a hledali jsme k nim ideálního režiséra. Petr Novotný stál jako režisér a producent za slavnými muzikálovými inscenacemi Jesus Christ Superstar a Evita a dle mého názoru je skutečným muzikálovým esem. S naším souborem spolupracoval vůbec poprvé,“ uvedl šéf olomoucké činohry Roman Vencl.

Novotný nad nabídkou režírovat divadelní adaptaci populárního filmu prý neváhal ani vteřinu, coby režisér se s tímto titulem dosud nikdy nepotkal. „Ne že bych nechtěl, ale život mi to nedopřál,“ poznamenal s tím, že příběh muzikálu je mu blízký.

„Měl jsem možná to štěstí, že jsem situaci, která je ukázána ve filmu, sám ve škole zažil. I v našem případě, tedy v mém a mé tehdejší partnerky, to skončilo odchodem ze školy. Ocitli jsme se na trati stejně jako Filip s Hankou. Myslím si, že se scenáristovi Vratislavu Blažkovi povedlo neuvěřitelně přesně popsat dospívání v těžké době, která příliš nepřála svobodě a víře ve šťastnou, smysluplnou budoucnost,“ zdůraznil režisér.

Autorem hudebního nastudování je Filip Tailor, který se podílel na zatím posledním muzikálovém titulu olomoucké činohry, Šakalích letech. „Do naší inscenace se mi podařilo sehnat živou pětičlennou kapelu a všechny pozice obsadit opravdu skvělými muzikanty, takže si myslím, že se diváci a posluchači mají na co těšit,“ konstatoval Tailor. Pohybovou průpravu účinkujících si vzala na starost choreografka Petra Parvoničová.

V roli Hanky se představí absolventka oboru muzikálové herectví Daniela Klevetová. Filipa ztvární Tomáš Krejčí, po Edovi v Šakalích letech je to jeho další hlavní role v muzikálu. Premianta Honzu si zahraje Petr Vaněk, v rolích spolužáků se představí Vendula Nováková, Lukáš Červenka či Marek Pešl, paní profesorku ztvární Vladimíra Včelná.

Autorem scény je Ivo Žídek, na jevišti vznikne mj. vstupní brána do JZD Mír. Kostýmy navrhl jeden z nejvyhledávanějších českých výtvarníků současnosti Roman Šolc. „Muzikál Starci na chmelu se v Olomouci dočká druhé inscenace. Tu předchozí uvedl se souborem činohry v lednu 1991 režisér a choreograf Daniel Wiesner,“ připomněl mluvčí divadla David Kresta.

Vlasta Hradilová

Právo, 23.1.2019