Do Moravského divadla se vrátil Louskáček

8. 11. 2021 / Napsali o nás
Kouzelnou vánoční atmosféru včera návštěvníkům nabídlo Moravské divadlo v Olomouci. Na jeho jeviště se vrátila výpravná inscenace Louskáček Kouzelný příběh v choreografii Michala Štípy a Guida Sarna.

Známý příběh Kláry a Louskáčka je tentokrát rozšířený o motivy z Dickensovy Vánoční koledy. Tvůrci zasadili děj do anglického městečka, kde právě probíhá příprava vánočních trhů. Během magické noci se chudý sirotek Klára setká nejen s oživlou hračkou Louskáčka, ale také s Vílou Vánoc, skřítky a se splněným přáním v podobě svého tatínka.

Inscenace je zcela odlišná od té předchozí, která měla v Olomouci premiéru před jedenácti lety. Záměrem uměleckého šéfa baletu Michala Štípy bylo dopřát divákům zcela nový a jiný zážitek. „Snažil jsem se vytvořit tento titul více pohádkový, jak v dekoraci, tak kostýmech. Je to složitá inscenace nejen pro tanečníky, ale i pro technické složky. Všichni děláme maximum pro to, aby olomoucké divadlo mělo v repertoáru krásnou inscenaci,“ popsal Michal Štípa, který nový titul režíruje. S Louskáčkem má bohaté zkušenosti jako tanečník, postavu Prince ztvárnil ve dvanácti produkcích.

STOVKY KOSTÝMŮ

Diváky čeká mimořádně výpravná inscenace, která zahrnuje čtyři různá kouzelná prostředí a přibližně stovku kostýmů. Autorem scény a kostýmů je David Janošek, ten se již podílel na přípravě inscenací Dům Bernardy Alby, Mamzelle Nitouche či Cornevillské zvonky. V roli dívky Kláry se představí Francesca Raule. Roli s ní alternují Yuki Beppu a Sawa Shiratsuki.

KOHO UVIDÍTE?

V úloze Louskáčka se představí Stefano Sacco, Sergio Méndez Romero nebo Andrea Canalicchio. Bývalý sólista baletu Národního divadla moravskoslezského Romero ztvární také úlohu Tatínka. „Klasický Louskáček nabízí jednoduchý příběh, tato verze je zajímavější a myslím si, že pro diváka to bude působivá podívaná,“ předpokládá Romero. Roli s ním alternují Hirofumi Kitazume a Andrea Canalicchio.

Významnou úlohu má v příběhu postava, která se v předchozích olomouckých nastudováních neobjevila, Víla Vánoc. Tu ztvární Yuki Beppu, Emily-Joy Smith nebo Maëva Cotton. „Nové nastudování Louskáčka je skutečně výjimečné svou výpravností. Pro všechny členy tvůrčího týmu je to velká výzva a doufáme, že energie vložená do příprav inscenace se nám vrátí v podobě spokojených diváků,“ věří ředitel Moravského divadla David Gerneš. Druhá premiéra je na programu dnes v 19 hodin a nejbližší reprízy jsou 9. a 21. listopadu. (mak)

Olomoucký deník, 6.11.2021