Dvakrát odložená premiéra inscenace Rok na vsi se odehraje v květnu

22. 2. 2022 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci uvede začátkem května dlouho očekávanou výpravnou adaptaci románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Jde již o třetí termín premiéry. Oba dva předešlé zhatila pandemie koronaviru.

Divadlo původně chtělo inscenaci představit při oslavách sta let českého divadla v Olomouci na začátku minulého roku. Všechny přípravy ale zastavila pandemie koronaviru a premiéra tak byla odložena na 21. ledna letošního roku. Soubor činohry se však dostal do karantény.

"Od té doby nastal v kancelářích uměleckého provozu divadla velký šrumec. Snažili jsme se premiéru posunout jen o týden, bohužel další pozitivní výsledky nás odsoudily k dalšímu odsunu premiéry. Naším cílem pak bylo zachovat maximum termínů dalších premiér, a přitom najít týden, kdy se bude moci Rok na vsi dozkoušet," uvedl ředitel divadla David Gerneš. Inscenace Janky Ryšánek Schmiedtové by nakonec měla být uvedena 6. května.

Vedení divadla bylo donuceno přesunout českou premiéru americké komedie Dokud nás lež nerozdělí z původního 6. května na 29. dubna. Zároveň se divadlo muselo zatím vzdát premiéry pohádkových Minioper původně naplánované na 24. duben. "U tohoto titulu nyní hledáme nový termín premiéry," doplnil Gerneš.

V inscenaci rok na vsi se představí více než šedesát umělců ze souborů činohry, opery a operety a baletu Moravského divadla Olomouc. V tvůrčím týmu působí například výrazná představitelka českého tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová nebo držitel Českého lva, básník a hudební skladatel Ivan Acher. Na vizuální stránce se také podílí umělecký šéf pražského Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek. Kostýmy navrhla oceňovaná výtvarnice a designérka Markéta Sládečková.

(ČTK)

Olomoucká drbna.cz, 19.2.2022