Festival zve na venkovní divadlo

27. 8. 2015 / Napsali o nás
Konec léta předznamenává v Olomouci již tradičně divadelní festival pod širým nebem. Jinak tomu nebude ani letos. Moravské divadlo ve spolupráci s dalšími městskými soubory na poslední srpnový týden opět připravuje přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny. Divákům se na ní kromě místních herců představí také pardubické divadlo Do Houslí.

Festival, jehož šestý ročník se, stejně jako ty minulé, odehraje ve venkovních prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci, slibuje šest představení. Oddneška do pátku se návštěvníci mohou těšit na hry v podání herců Moravského divadla, Divadla Tramtarie, ale i studentského spolku Slovanský tyátr. „Pokud počasí nebude hercům přát, uskuteční se všechna představení uvnitř muzea v sále Václava III.,“ uvedl náměstek Pavel Urbášek, který nad přehlídkou převzal záštitu.

Přestože je festival pořádán Moravským divadlem, příležitost prezentovat svá představení dostanou všechny místní soubory. „V rámci festivalu dáváme prostor celé olomoucké tvůrčí scéně. Jsme otevření všem kolegům, kteří přispívají ke kultuře v našem kraji,“ poznamenal ředitel Moravského divadla Pavel Hekela.

Svou úspěšnou hru Naši furianti tak divákům představí i soubor studentů Slovanského gymnázia v Olomouci. Výběrem témat pokračuje ve své řadě tradičních dramat. „Chceme svým divákům přibližovat hry, které jsou sice známé svými názvy, ale už ne tolik obsahy. Po Maryše pokračujeme Našimi furianty, dále máme v plánu Gogolovu Ženitbu,“ vysvětlil umělecký šéf Slovanského tyátru Zdeněk Vévoda. V inscenaci se podle něj představí skoro celý pětadvacetičlenný ansámbl, který na předlohu tradiční české grotesky dívá trochu jiným pohledem. „Diváci by však neměli čekat nic avantgardního, protože k tématu přistupujeme s úctou,“ dodal.

Jednu ze svých her na Olomouckých divadelních prázdninách představí také autorské duo Michaela Doleželová a Roman Vencl. Na svědomí mají scénáře k několika oblíbeným představením Moravskéhodivadla včetněhryKdyž se zhasne. Tentokrát návštěvníkům ukážou svou úplně první hru v podání jejich vlastního souboru. „Výročí je vůbec první divadelní text, který jsme spolu v osmnácti napsali. Dali jsme ho dohromady za víkend bez zkušeností se psaním,“ sdělil Roman Vencl. Dodal, že tak vznikla komedie mapující úskalí a stereotypy rodinného života.

Lístky na všechna představení jsou k dostání v městském informačním centru a také na internetových stránkách Moravského divadla. Tam také zájemci najdou rozpis představení.

Veronika Vimmerová

Olomoucký deník, 24.8.2015