Herec Kubes namluvil pohádky do inkubátoru

15. 1. 2018 / Napsali o nás
Pohádky namluvené hercem Moravského divadla Olomouc Petrem Kubesem pomáhají zklidnit předčasně narozené děti na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Miminka mohou poslouchat příběhy O Červené karkulce, O kůzlátkách, O budce i novější pohádky Marie Kubátové, Jindřišky Ptáčkové, Ljuby Štíplové a Eduarda Petišky.

Nahrávka, která vznikla z iniciativy sestřičky Slávky Kubesové Markové, je jednou z forem takzvané muzikoterapie – vědecky ověřené metody, díky níž zdravotníci už řadu let navozují u dětí pocit bezpečí a klidu. „Snažili jsme se, aby výběr pohádek byl co nejpestřejší. Díky tomu se bude atmosféra a nálada trochu měnit a pohádky budou pro děti pohlazením,“ popisovala.

Muzikoterapii uplatňují na oddělení několik let, a to díky iniciativě primáře Lumíra Kantora, který je jejím velkým propagátorem. „Zhruba od dvacátého týdne těhotenství má dítě funkční sluchový aparát a vnímá zvuky. Slyší tlukot srdce matky a dokáže rozpoznat její hlas. Tyto zvuky v něm vyvolávají pocit bezpečí a pohody. Po porodu, který je pro každé miminko velkým stresem, především narodí-li se předčasně nebo s nějakým zdravotním handicapem a je po porodu odděleno od matky, dokáže muzikoterapie tyto stresy zmírnit,“ vysvětlil Kantor.

Nejlepší muzikoterapií je podle Kantora samotný hlas rodičů. „Někteří rodiče na našem oddělení zpívají nebo čtou knížky miminkům v inkubátoru. Pokud nemohou za dítětem přijet, pak mohou muzikoterapii nahrát ve formátu mp3 a sestřičky ji pak dětem pouští přes drobné reprobedny přímo do inkubátoru,“ doplnil primář.

Díky pohádkám vyprávěným Petrem Kubesem bude možné zahájit muzikoterapii také u dětí, jejichž rodiče vlastní nahrávku pořídit nemohou. Miminkům je na oddělení budou pouštět po domluvě s rodiči a za předpokladu, že budou chtít muzikoterapii využít. „Kouzlo pohádkových příběhů tak pomůže léčit i nejmenší a nejzranitelnější děti,“ uzavřel primář Lumír Kantor.

Daniela Tauberová

Olomoucký deník, 13.1.2018