Hraběnka mapuje zlo diktatury

21. 3. 2022 / Napsali o nás
Moravské divadlo Olomouc se k příběhu hraběnky slavící kulatiny v době, kdy dělnická vláda likviduje buržoazii, vrací po třiceti letech.

Divadelní hra Ivana Hubače Hraběnka, která je adaptací televizního filmu Zámek v Čechách jeho otce Jiřího Hubače z roku 1993, vypráví příběh hrdé ženy. Elizabeth Anna Marie z Lansdorfu a Scheibergu, pro komunisty jen dělnice Lansdorfová, se vrací na zestátněný rodný zámek, aby oslavila své 70. narozeniny.

Po téměř třiceti letech se k příběhu vrací olomoucká činohra. „V televizním filmu režiséra Martina Hollého excelovali Jiřina Jirásková a Karel Heřmánek. Scénář Jiřího Hubače adaptoval pro divadlo jeho syn Ivan,“ připomněl mluvčí Moravského divadla David Kresta.

„Několik let zpátky jsem byla pozvaná na premiéru a okamžitě jsem se do toho příběhu znovu zamilovala. Při vší úctě k paní Balzerové, která v Praze hraje Hraběnku, jsem si celé představení představovala v titulní roli naši Vlastu Hartlovou,“ popsala režisérka Michaela Doleželová.

„Myslím, že diváky zaujmou nejen hlavní představitelé Vlasta Hartlová a Lukáš Červenka, ale i další postavy, bez kterých by příběh hraběnky Lansdorfové nebyl, čím je,“ dodala.

V tragikomedii o hodnotách, které žádná diktatura nevymaže, proti sobě stojí zástupci buržoazie a komunistů. „V době, kdy jsme uvažovali o zařazení Hraběnky do dramaturgického plánu, jsme tento titul chtěli především dát jako dárek Vlastě Hartlové, stálici olomoucké divadelní scény. Díky aktuálním událostem vynikla nadčasovost příběhu hraběnky Elizabeth. Stejně jako před sedmdesáti lety i dnes platí, že jakýkoli režim, který chce svou legitimitu uplatňovat skrze sílu a utlačování jiných, je vždy režimem zločinným,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Třicet let angažmá

Role hraběnky je vlastně dar pro Vlastu Hartlovou, která slaví třicet let v angažmá olomoucké činohry. „Elizabeth Anna Marie je šlechtična, vzdělaná dáma, noblesní, vtipná, ironická, sarkastická a pevná v názorech. Neskromně přiznávám, že jsem se s Elizabeth skamarádila,“ popsala Hartlová.

Hraběnčina bývalého majordoma Aloise ztvární Lukáš Červenka. V dalších rolích uvidíte Janu Posníkovou, Ivanu Plíhalovou, Tomáše Krejčího, Jana Ťoupalíka nebo Pavla Hekelu.

Moravské divadlo v Olomouci zve na hru Hraběnka, jejíž hlavní postava slaví kulatiny v době, kdy dělnická vláda likviduje buržoazii. 

5 plus 2, 18.3.2022