Karantény decimují česká divadla

25. 1. 2022 / Napsali o nás
Dodržování karantény kvůli kontaktu s osobami nakaženými covidem-19 ochromuje aktuálně provoz řady divadel.

V pražském Švandově divadle až do neděle hráli jen hosté, Divadlo na Vinohradech v pátek oznámilo, že ruší až do odvolání všechna představení. „Nejde ani tak o to, že bychom měli herce nemocné covidem, ale jde o lidi vytrasované hygienou po rizikovém kontaktu a poslané na pět dní do karantény,“ řekl Právu ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

„A protože se to netýká jen herců, ale i technických složek, bez nichž nedáme představení dohromady, museli jsme přistoupit na dočasné zrušení všech představení, což nás samozřejmě netěší. Po týdnu budeme vědět víc,“ dodal Töpfer.

Dejvické divadlo přesouvá lednovou premiéru hry Každý má svou pravdu až na duben, mění ale i další tituly aktuálního programu.

Totéž i Divadla Na zábradlí či Městských divadel pražských. Kvůli nemoci v souboru ruší sobotní reprízy muzikálu Cabaret Divadlo Bez zábradlí.

Podobně jsou na tom i mimopražské scény. Víkendová představení v Redutě i Mahenově divadle ruší činohra Národního divadla Brno, baletní soubor téže scény ruší příští týden reprízu baletu Dáma s kaméliemi.

Kvůli nemoci měnilo program ve středu a ve čtvrtek také Městské divadlo Brno, které ale zároveň na sobotu 29. ledna plánuje světovou premiéru muzikálu Sněhurka a já. Několik titulů odvolala v příštím týdnu i činohra Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy rušilo tento týden představení Král Lear a na pondělí 24. ledna ruší kabaret o stavbě Ještědu Sialská trojčata. Moravské divadlo v Olomouci muselo z důvodů karantény v souboru zrušit premiéru inscenace Rok na vsi připravenou na 21. ledna.

Vládní opatření se podepsalo i na zrušení tradičního Divadelního plesu Divadla F. X. Šaldy, který se měl konat tuto sobotu. Kvůli nemoci jsou v některých divadlech uzavřená i oddělení komunikující s diváky. Fungují jen místa, kde je možné vracet či vyměnit zakoupené vstupenky.

Radmila Hrdinová

Novinky.cz, 24.1.2022