Krvavá svatba se vrací do Moravského divadla. Tentokrát jako balet  

7. 9. 2020 / Napsali o nás
Příběh o veselce, která skončí nelítostným honem na člověka, se vrací na scénu Moravského divadla Olomouc. Po činoherním provedení bude mít Krvavá svatba i svoji surrealistickou taneční verzi v podání baletního souboru. Inscenaci v režii Aleny Peškové, která vytvořila rovněž choreografii a libreto, mohou diváci poprvé vidět v pondělí 7. září od 19 hodin.

Dílo dramatika a básníka Federica Garcíi Lorcy uvede Moravské divadlo po osmi letech od premiéry v podobě činohry. Děj mísí vášeň, neopětovanou lásku, zradu a mstu. Mladík ze španělské vesnice se má oženit s chudou dívkou.

Ta už si v minulosti málem vzala Leonarda, který se nakonec oženil s její sestřenicí. Nadále ale spolu udržují tajný vztah a v den její svatby nevěsta se svým milencem uprchne.

„Z nějakého nevysvětlitelného důvodu mě lákají témata, jako jsou pravidla společnosti versus touhy a potřeby jedince. Přestože jsem Lorcovu Krvavou svatbu četla mnohokrát, tak ještě dnes, když toto dílo cituji tanečníkům na zkouškách, se neubráním emocím, dojetí,“ poukázala na genialitu textu režisérka Pešková.

Zároveň zdůraznila, že těla tanečníků obdařená dokonalou technikou nestačí. „Tělo se musí stát slovem, básní, emocí. A to je na tom velmi vzrušující.“

Alena Pešková inscenovala Krvavou svatbu už v roce 2013 s baletním souborem plzeňského Divadla J. K. Tyla. Její práci dlouhodobě sleduje současný umělecký šéfbaletuMoravskéhodivadlaMichalŠtípa. I proto ji přizval ke spolupráci do Olomouce.

„Každé její zpracování je vždy velmi zajímavé díky nápadité choreografii, modernímu pohybovému slovníku a hudbě,“ zhodnotil.

Postava vypravěče je v nové inscenaci interpretována skladatelkou Gabrielou Vermelho. Alternují Barbara Sabella a tajemnice baletního souboru Barbora Šanderová. V roli nevěsty se představí Francesca Raule a Emily-Joy Smith.

„Alena Pešková nám doporučila, abychom si knihu přečetli, abychom dobře znali příběh, který vypráví, a dokázali ho divákům představit pohybem,“ prozradila Raule, která se s Lorcovým dílem seznámila až během zkoušek.

Ženicha ztvární Stefano Sacco, do stejné role byl obsazen i Benjamin Cook. O postavu Leonarda se podělí hned tři umělci – Seamus Wilkinson, Guido Sarno a Alejandro Polo.

„Příběh skáče mezi jednotlivými časovými periodami, takže bylo hodně náročné přecházet z agresivního Leonarda v romantického. Hodně v tom pomáhala hudba, která má melancholické ladění a je také výrazně rytmická,“ podělil se o své dojmy Wilkinson.

V aktuální sezoně už jeden odkaz Federica Garcíi Lorcy olomoucké divadlo uvedlo. Publikum se setkává s činohrou Dům Bernardy Alby.

Baletní premiéra tak naváže nejen na dílo jednoho z nejvýznamnějších španělských dramatiků, ale také na koronavirem narušenou sezonu. Ta výjimečně pokračuje až do konce kalendářního roku.

Na Krvavou svatbu je hlavní hlediště již vyprodané, zájemci ale ještě mohou sehnat vstupenky na balkóny či do lóží. Další možnost budou mít v sobotu 19. září.

František Berger

Olomoucký deník.cz, 4.9.2020