Moravské divadlo má zrestaurovanou oponu

4. 1. 2021 / Napsali o nás
Třísetstránková kniha je doplněna množstvím černobílých a barevných fotografií a také vloženým bonusem – mapkou, na níž jsou vyznačeny stálé divadelní scény v Olomouci od 17. století do současnosti, a anketou s porevolučními řediteli Moravského divadla. Knihu je od dnešního dne možné zakoupit v pokladně divadla.

V rámci oslav výročí 100 let českého divadla v Olomouci se také podařilo restaurovat historickou oponu Moravského divadla. Jedná se o největší ručně tkanou reliéfní tapisérii na světě. Výtvarnice Oluše Vítková vytvořila slavnostní oponu s monumentálním obrazem Olomouce, v němž se hlavní památné stavby spojují s novou výstavbou do znaku šachované orlice. Výroba trvala čtyři roky. V oponě o celkové ploše 80 metrů čtverečních je zatkáno 35 tisíc metrů kobercové vlněné příze. Poprvé byla tato opona představena 11. června 1976 na premiéře operní inscenace Aida. „Skoro dvacet let se tato opona nepoužívala, přitom se jedná o unikát, který si zaslouží vrátit na divadelní jeviště. Chceme, aby opona byla k vidění při slavnostních příležitostech,“ řekl ředitel David Gerneš.

Oponu bylo třeba renovovat, čehož se ujala společnost Ateliéry tapisérií z Jindřichova Hradce. Ta se od svého založení v roce 1908 věnuje tkaní monumentálních tapisérií a od 60. let také jejich restaurování. „Slavnostní opona Moravského divadla je povedené a jedinečné dílo jak po stránce výtvarné, tak po stránce technického provedení i použitých materiálů. Máte být na co hrdí a my jsme velice rádi, že jsme měli tu čest provádět práce při údržbě této opony a jejích úpravách,“ vzkázal jednatel Ateliérů tapisérií Jan Fidler.

Na odborných pracích se podílelo devět zaměstnanců, dalších deset pak provádělo manipulační práce. Kvůli velkým rozměrům opony probíhaly úpravy v rytířském sále španělského křídla jindřichohradeckého zámku. „Tapisérie byla z rubu i líce vícekrát vyluxována přes krycí síť kvůli možnému poškození a byly tak odstraňovány volné prachové částice. Došlo k demontáži původní potrhané a již nefunkční podšívky. Plocha tapisérie byla několikanásobně čištěna mokrou cestou ve vodní teplé lázni, velice silně ušpiněné třásně byly vyprány klasickým způsobem ve vodní lázni s detergentem. Dále jsme sehnali lehkou látku ve složení polyester-bavlna, ze které byla ušita nová velkoplošná podšívka pod celou tapisérii,“ popsal Fidler jen některé z procesů, které bylo třeba během restaurování provést. Náklady na restauraci historické opony se vyšplhaly k 470 tisícům korun.

Součástí letošních oslav měla být také výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci shrnující historii českého divadla i samotné divadelní budovy. „Kvůli jarní vlně pandemie koronaviru jsme museli práce na výstavě přerušit a expozici přeložit na příští rok. V souvislosti s chystaným vydáním knihy o olomouckém divadle jsme se rozhodli uspořádat výstavu alespoň ve zmenšené verzi, a to přímo na bannerech a plakátech zavěšených na budově našeho divadla a ve vitríně před ní,“ popsal Gerneš. Tematické panely se věnují výročí 190 let divadelní budovy, slavným hereckým osobnostem spjatým s Olomoucí, emeritním členům Moravského divadla i mimořádným aktivitám uměleckých souborů během letošní nejisté sezony. Minivýstavu bude možné si prohlédnout do 6. ledna.

Vydání publikace Moravské divadlo Olomouc 1920 – 2020, restaurování historické opony i minivýstava jsou součástí oslav 100 let českého divadla v Olomouci. Oslavy finančně zaštítili Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury České republiky a Státní fond kultury České republiky.

Lukáš Blokša

Hanácký večerník, 21.12.2020