Moravské divadlo nabídne Noc na Karlštejně

24. 9. 2012 / Napsali o nás
Jako první premiérové představení v nové sezóně zvolilo Moravské divadlo v Olomouci Noc na Karlštejně. Muzikálovou inscenaci příběhu o jednom přísném nařízení a lásce, která ho dokázala porušit, nastudovala režisérka Dagmar Hlubková. Premiéra se uskuteční v pátek.

„Chceme ukázat, že vedle umělecky ambiciózních inscenací, které získávají ceny a dobrý ohlas u kritiky, nabízí naše divadlo také odlehčené, zábavné tituly pro nejširší publikum. Noc na Karlštejně je divácky vděčná inscenace a předpokládáme, že půjde o jeden z největších hitů letošní sezóny,“ uvedl ředitel divadla Josef Podstata.Noc na Karlštejně se stala hitem díky filmové adaptaci Zdeňka Podskalského. V muzikálu z roku 1973 si zahráli Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Danie -la Kolářová, Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký a ve své poslední filmové roli Jaroslav Marvan. Písně Lásko má, já stůňu v podání Heleny Vondráčkové nebo Do věží v podání Waldemara Matušky patří dodnes k největším šlágrům české populární hudby.Podskalský jako autor scénáře vycházel ze stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického z roku 1884. Zápletka se točí kolem zákazu vstupu žen na hrad Karlštejn, který český král Karel IV. údajně vydal. Mladé králově manželce Elišce Pomořanské se po manželovi stýská a rozhodne se tedy na hrad vydat. Stejný nápad má i Alena, neteř purkrabího na Karlštejně.

Ta uzavřela se svým otcem sázku, že dokáže strávit na hradě celou noc. Jenže zůstat v utajení na místě, kde samotné slovo „žena“ budí rozruch, není vůbec jednoduché. „Svou inscenací chceme vzdát hold Vrchlickému a autorům hudby a písní, které jsou nezapomenutelné. Nechceme se srovnávat s filmovou verzí, naše pojetí musí být nutně odlišné, pracujeme s divadelní formou,“ zdůraznila Hlubková, která v předminulé sezóně uvedla v Moravském divadle s velkým úspěchem muzikál Sugar.

Olomoucká inscenace Noci na Karlštejně začíná v chrámu sv. Víta korunovací Elišky Pomořanské. „Tento akt se koná dva měsíce po svatbě Karla a Elišky, samotný příběh je pak situovaný do rozmezí jedné noci a vrcholí za ranního rozbřesku,“ popsala Hlubková, která do role mladičké panovnice obsadila hvězdu inscenace Sugar Martinu Šnytovou.„Potřebovali jsme mladou představitelku, aby vynikl věkový rozdíl mezí Eliškou a Karlem, který činil více než dvacet let,“ zdůraznila Hlubková. Pro Šnytovou je postava Elišky jednou z nejtěžších rolí, se kterou se zatím v divadle setkala. „Na začátku je to šestnáctiletá dívka, na konci zralá žena. Každý obraz je úplně jiný, v každém se má postava vyvíjí,“ řekla Šnytová.Roli Elišky Pomořanské s ní alternuje Eva Kývalová, studentka kroměřížské Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Roli slavného vladaře Karla IV. alternují bývalý člen olomoucké činohry Petr Jarčevský a sólista souboru opery a operety Moravského divadla Petr Martínek. „Jde o čistě činoherní roli, v celém představení nezpívám jedinou notu. Bylo to trochu zvláštní, po dvaadvaceti letech v divadle jsem vůbec poprvé nemusel dělat ansámblové zkoušky,“ připomněl s úsměvem Martínek.Noc na Karlštejně by měla být podle inscenátorů především zábavnou podívanou. „Není to rekonstrukce historických událostí, ale pohádka pro dospělé s krásnou hudbou a nezapomenutelnými písničkami,“ dodala režisérka.

Vlasta Hradilová

Právo, 19.9.2012