Moravské divadlo uvede Hraběnku. V hlavní roli se představí Vlasta Hartlová

11. 3. 2022 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek v premiéře činoherní inscenaci Hraběnka. Půjde o divadelní adaptaci televizního filmu Zámek v Čechách.

Snímek podle scénáře režiséra Jiřího Hubače se dočká po Praze teprve druhé divadelní adaptace, v Olomouci se její režie ujala Michaela Doleželová. Hraběnku ztvární Vlasta Hartlová, která touto titulní rolí oslaví třicetileté působení na jevišti Moravského divadla, v roli Aloise se mohou diváci těšit na Lukáše Červenku, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

„Když jsme nasazovali tento titul do repertoáru, chtěli jsme vzdát hold paní Hartlové a dát ji dárek v podobě této role k jejímu jubileu. Mezitím vzhledem k aktuálním okolnostem vynikla o to více nadčasovost příběhu hraběnky Elizabeth. Ukazuje, jak zrůdné může být, když nějaký režim prosazuje svůj názor na úkor ostatních. Myslím, že diváci odejdou nejen pobaveni, ale mohou se i zamyslet nad paralelou v historii i nad tím, jak se opakují a jak důležité je tom čelit zavčas,“ řekl ředitel divadla David Gerneš.

Herečka Hartlová rolí oslaví své dlouholeté působení na půdě olomoucké činohry. „Roli jsem dostala k třicetinám, co jsem tady v olomouckém divadle. Říkám, že jsem tady na semeno, ale vše má svůj začátek a svůj konec. Je pěkné od divadla, že mě tímto dárkem poctili a udělám vše pro to, abych se ho zhostila úspěšně a důstojně,“ uvedla Hartlová.

Jejího majordoma poznamenaného režimem ztvární Lukáš Červenka. „Alois je typ člověka, který nezvládl nový svět, celý psychologický proces toho člověka ho dovedl na samé dno, kdy se z něj stal alkoholik, který ani nechce žít a budovat svět, jak po něm chtějí, chce zůstat v myšlenkách v tom starém,“ uvedl Červenka. S tématem má vnitřní problém, jeho rodina byla v době komunismu perzekvována, bratři jeho babičky dostali doživotí v uranových dolech. „Celým životem se táhne nechuť a zapšklost k tomuto režimu,“ doplnil herec.

Původní scénář Jiřího Hubače adaptoval pro divadlo jeho syn Ivan. V televizním filmu je pozornost upřena především na tuto dvojici, v divadelní adaptaci však dostávají prostor i další postavy, diváci se mohou těšit například na Janu Posníkovou, Tomáše Krejčího, Ivanu Plíhalovou, Jana Ťoupalíka nebo bývalého ředitele divadla Pavla Hekelu. Pod scénou a kostýmy je podepsána Hana Knotková, na hudební složce inscenace se podílí Filip Tailor.

ČTK

Seznam Zprávy.cz, 8.3.2022