Moravské divadlo v Olomouci uvádí v Krobotově režii Zánik samoty Berhof

26. 11. 2021 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci uvede inscenaci Zánik samoty Berhof. Dílo prostějovského rodáka - prozaika, dramaturga a scenáristy Vladimíra Körnera se v repertoáru divadla objeví poprvé. Dramatický příběh mladičké Ulriky připravila zdejší činohra v režii Miroslava Krobota.

Hlavní mužskou roli obsadí Miroslav Etzler v alternaci se zlínským hercem Zdeňkem Julinou. Na scénáři příběhu odehrávajícího se nedaleko dnešní Branné již tradičně spolupracuje s režisérem Miroslavem Krobotem olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

"Inscenaci jsme původně chtěli dát divadlu k loňským stým narozeninám, to byl i důvod, proč jsme oslovili Miroslava Krobota, aby ji zrežíroval. Jde o hru, jejíž autor pochází z regionu, řeší česko-německou otázku, původně se i v našem divadle hrálo německy. Inscenaci jsme nakonec dali k narozeninám panu režisérovi, neboť mezitím oslavil své jubileum," řekl ředitel divadla David Gerneš.

Divadlo bude jiné než film

Režisér přiznal, že nad nabídkou váhal, nakonec rozhodl jeho osobní vztah ke spisovateli i obdiv k jeho dílu. Chtěl také zkusit pracovat s lidmi mimo scénu Dejvického divadla.

"Vladimír Körner je naprosto upřímný a nekompromisní. On na ty věci nahlíží bez myšlení na diváka, bez toho, aby to mělo úspěch, a tím je samozřejmě těžko stravitelný, že si nedělá žádné servítky. Pro mě je hrozně zajímavý, cítím to malinko jinak, ale velmi to respektuj a velmi se mi to líbí," řekl režisér Krobot.

Körnerovo dílo Zánik samoty Berhof je zpracováno do divadelní podoby teprve podruhé, poprvé se této látky ujali v roce 2009 v šumperském divadle. Olomoucká inscenace se podle režiséra bude od filmového zpracování z roku 1983 lišit.

"Film je hodně realistický, vyžaduje reálnost prostředí. Co se týče divadla, je to daleko svobodnější. Jsem sám zvědavý, jak na to diváci budou reagovat, už na samotný fakt, že je to barevné," dodal Krobot.

Hlavní role v inscenaci je těžká

V hlavní mužské roli sedláka Habigera se představí Miroslav Etzler v alternaci se Zdeňkem Julinou ze zlínského divadla. "Role Habigera je těžká, protože takovou svini aby člověk pohledal. Je to ale rozhodně zajímavá role," řekl Julina.

Ulriku si zahraje Kristína Jurková v alternaci s Danielou Klevetovou, představí se také Marek Pešl, Jan Ťoupalík, šéf souboru Roman Vencl či Jana Posníková.

Premiéra inscenace Zánik samoty Berhof je naplánována na pátek, dva týdny po oslavě režisérových sedmdesátin. "Klidně můžu dostat temný dárek, nevadí mně to," řekl Krobot.

Michal Šverdík, ČTK

Olomoucká drbna.cz, 25.11.2021