Nedotknutelní poprvé na divadelní scéně 

30. 6. 2020 / Napsali o nás
Adaptaci oceňovaného francouzského filmu Nedotknutelní nastudovali herci Moravského divadla Olomouc (MDO). V tomto týdnu absolvovali na scéně generální zkoušky. Světová premiéra divadelního ztvárnění slavné tragikomedie se uskuteční 18. září.

Film Nedotknutelní vypráví příběh ochrnutého aristokrata Philippa a jeho nového opatrovníka Drisse, živelného mladíka z chudého předměstí.

K režii inscenace oslovilo vedení olomoucké činohry Pavla Kheka, uměleckého šéfa hradeckého Klicperova divadla. „Překladatelka Anežka Svobodová, která studuje a žije ve Francii a je dcerou herečky Jany Paulové, dostala od francouzské agentury nabídku, zda by nechtěla tento jedinečný filmový scénář adaptovat pro divadlo. Anežka ho logicky nabídla nejprve své mamince a ta ji sama odkázala na naše divadlo. My jsme samozřejmě neváhali ani vteřinu a s radostí jsme po téhle neopakovatelné možnosti skočili,“ líčil umělecký šéf činohry MDO Roman Vencl.

Neváhal ani režisér Khek. „Pokud se z předlohy natočí film, jsou autorská práva většinou na mnoho let nedostupná. U evropských filmů se ale občas podaří takovýto malý zázrak. Nabídku jsem nemohl odmítnout,“ řekl Khek. Kouzlo Nedotknutelných podle něj tkví v příběhu: „Dva zcela rozdílní lidé se mohou navzájem ovlivnit, poznat druhého, dokonce se něco naučit. To je dnes téma.“

Philippa si zahraje Lukáš Červenka, který na jevišti poprvé usedne na invalidní vozík. „My herci jsme pověrčiví a takové rekvizitě se obvykle vyhýbáme obloukem,“ poznamenal s tím, že s rolí milionáře to bylo mnohem snazší.

Drisse ztvárnil Jan Ťoupalík.

(pk)

Mladá fronta DNES, 26.6.2020