Nudíte se? Postřižiny Moravského divadla lákají i na nečekaného Pepina

8. 10. 2019 / Napsali o nás
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. A nebo si zajděte do Moravského divadla Olomouc, které poprvé ve své devadesátileté historii uvede Postřižiny. Premiéra poetického příběhu Bohumila Hrabala, který proslavilo filmové ztvárnění režiséra Jiřího Menzela, se uskuteční v pátek 4. října.

„Diváci se mohou těšit na scény, které ve filmu chyběly. Jistě je překvapí a snad i pobaví fakt, že upovídaného Pepina hraje žena,“ přiblížil olomouckou inscenaci umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Role se ujala Vendula Nováková, která si společně s Natálií Tichánkovou coby sličnou Maryškou vyzkoušela i slavnou scénu, kdy herci šplhají na vysoký komín. Pro tento účel posloužila stavba v hanušovickém pivovaru. „Ztvárnění Pepina mě zaskočilo. V tu chvíli jsem chtěla dát výpověď, ale už jsem si zvykla. Pánské oblečení mi problém nedělá, ovšem knír nosím teprve krátce a občas se odlepí,“ smála se Nováková.

Režisér inscenace Petr Novotný nepovažuje tento krok za originální. Rozhodl se tak na základě představení Zdeňka Potužila, které kdysi viděl v pražském Divadle na okraji.

„Zdeněk dal tuto roli krásné herečce a malířce Ivě Hüttnerové. Tam jsem pochopil, že Pepin je názor, životní postoj, vidění světa jinýma očima. V tomto smyslu je úplně lhostejné, jestli je to muž, nebo žena,“ vysvětlil.

Ztvárnit Postřižiny je pro zástupce divadla obrovská výzva. Hrozí srovnávání se slavným filmem, v němž zazářili například Magda Vášáryová, Jiří Schmitzer či Jaromír Hanzlík. Navíc převést obrazotvorný jazyk na jeviště vyžaduje mimořádný cit pro Hrabalovu poetiku. Ředitel Moravského divadla David Gerneš je přesvědčený, že se to olomouckému souboru podaří.

„K převedení Postřižin na divadelní prkna jsou potřeba dvě věci. Vyzrálý herecký soubor a dobrý režisér. Věřím, že obojí máme,“ řekl. Přesvědčit se o tom lze v pátek i v sobotu od 19 hodin v budově Moravského divadla na olomouckém Horním náměstí. 

František Berger

Olomoucký deník, 2.10.2019