Očekávanou premiéru inscenace Roku na vsi uvede Moravské divadlo v květnu

9. 2. 2022 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci uvede na začátku května dlouho očekávanou, několikrát odkládanou premiéru výpravné adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi.

Jde již o několikátý termín v pořadí. S inscenací původně počítalo divadlo loni při oslavách sta let české scény, a poté letos v lednu - plány však vždy zhatila pandemie koronaviru. Náhradní termín divadlo hledalo složitě, a to i s ohledem na další plánované premiéry, informoval ČTK mluvčí divadla David Kresta. Inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové byl měla být uvedena 6. května.

Premiéra byla letos původně naplánována na 21. ledna, na začátku týdne generálních zkoušek se však soubor činohry dostal do karantény. „Od té doby nastal v kancelářích uměleckého provozu divadla velký šrumec. Snažili jsme se premiéru posunout jen o týden, bohužel další pozitivní výsledky nás odsoudily k dalšímu odsunu premiéry. Našim cílem pak bylo zachovat maximum termínů dalších premiér, a přitom najít týden, kdy se bude moci Rok na vsi dozkoušet,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Během náročné logistiky, kdy vedení divadla hledalo nový náhradní termín pro Rok na vsi, muselo nakonec o týden posunout českou premiéru americké komedie Dokud nás lež nerozdělí, která se tak místo plánovaného 6. května uskuteční již 29. dubna. Zároveň se divadlo muselo zatím vzdát premiéry pohádkových Minioper původně naplánované na neděli 24. dubna. „U tohoto titulu nyní hledáme nový termín premiéry,“ doplnil Gerneš.

Ve velkolepě pojaté adaptaci románové kroniky Rok na vsi, která byla původně plánovaná k loňským oslavám stého výročí stálé české divadelní scény v Olomouci, účinkuje více než 60 umělců ze souborů činohry, opery a operety a baletu Moravského divadla Olomouc. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, v tvůrčím týmu nechybějí ani výrazná představitelka českého tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová nebo básník a hudební skladatel Ivan Acher, mimo jiné držitel Českého lva. Na vizuální stránce se podílí umělecký šéf pražského Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek. Kostýmy navrhla oceňovaná výtvarnice a designérka Markéta Sládečková.

ČTK

Seznam Zprávy.cz, 8.2.2022