Opera po 35 letech zopakovala Lovce perel

19. 12. 2019 / Napsali o nás
Lovce perel, druhé nejslavnější operní dílo francouzského hudebního skladatele Georgese Bizeta, uvedlo včera v premiéře Moravské divadlo v Olomouci. Bizetova exotická opera se na zdejším jevišti objevuje podruhé v historii po 35 letech od prvního uvedení.

Příběh lovců perel Zurgy a Nadira, kteří se kvůli kněžce Leile promění z přátel v soky v lásce, měl světovou premiéru v roce 1863 v Paříži. „Za Bizetova života byla opera Lovci perel hrána pouze osmnáctkrát a po smrti autora upadla v zapomnění, což zapříčinila také ztráta originální partitury. Zachoval se pouze klavírní výtah a na světových jevištích se tak uvádí pouze zrekonstruovaná verze,“ řekl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. „Po hudební stránce jde o jedinečné dílo operní literatury. Barevná hudební instrumentace a exotický námět příběhu jsou typickými znaky evropského romantismu, avšak jsou atraktivní i pro současné příznivce opery,“ doplnil. 

Režie se ujal Dominik Beneš, který s místní operou spolupracuje poprvé. V roli Zurgy se střídají Martin Štolba a Jakub Tolaš. Postavu Nadira ztvární Jakub Rousek či Daniel Matoušek. Barbara Sabella se představí v úloze kněžky Leily, která stojí mezi dvěma přáteli. Roli s ní alternuje Helena Beránková, jejíž tvář zdobí plakát k inscenaci.

(ČTK)

Mladá fronta DNES, 14.12.2019