Pár kilo navíc a předsudky. Hra baví na cizí účet

27. 11. 2019 / Napsali o nás
Potkají se na obědě v přeplněné restauraci. Ona je knihovnice, on pracuje v úspěšné reklamní agentuře. Během společného povídání přeskočí jiskra a Tom pozve Helenu na rande. A začnou spolu chodit. Zní to jako začátek tradiční romance, nebýt drobného detailu – Helena má pár kilo navíc a Tom se bude muset vyrovnat s předsudky svých přátel.

Komedii amerického dramatika, scenáristy a režiséra Neila LaButeho s názvem Tlustý prase uvede na jevišti Moravského divadla umělecký šéf činohry Roman Vencl. Premiéra se uskuteční dnes v 19 hodin. V hlavních rolích se představí Jana Posníková a Tomáš Krejčí. 

Světová premiéra hry Tlustý prase se uskutečnila v roce 2004 v off-broadwayském divadle Lucille Lortel, v tuzemsku byla poprvé uvedena v roce 2006 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Mezi premiérovými diváky byl i Roman Vencl. „Zaujala mě neuvěřitelná rafinovanost, s jakou se tahle komedie dokáže divákovi dostat pod kůži. Nepamatuji si, kdy naposledy ve mně dokázal nějaký komediální text vyvolat tolik pocitů, emocí a myšlenek,“ uvedl Vencl. Tlustý prase podle něj není hrou o tloušťce ani o její obhajobě. „Je především o povrchnosti, sobeckosti a budování osobního PR, které se bohužel na žebříčku současných hodnot dostává stále výš a výš. Autor se ptá, co je lepší – mít nepěknou postavu a krásnou duši, nebo vypadat nádherně a uvnitř být odporným člověkem,“ přiblížil Vencl, který LaButeho nazývá mistrem dialogů. „Skvěle pointované dialogy jsou jeho královskou disciplínou, ve které jen stěží nachází konkurenci.“ 

Roli knihovnice Heleny ztvární Jana Posníková. „Byla jsem potěšena, protože jak Roman říkal, ne každé silnější herečce by si to dovolil nabídnout a ne každá by to vzala. Ale já byla nadšená. Helena se mi podobá svým smyslem pro humor, ale spojuje nás i upřímnost a otevřenost. Navíc mi maximálně vyhovuje autorův drsný až nekorektní humor,“ svěřila se.

Lenka Strnadová

Mladá fronta DNES, 22.11.2019