POZVÁNKA: Moravské divadlo uvede slavný balet Giselle

4. 11. 2019 / Napsali o nás
Do Moravského divadla Olomouc se po jedenácti letech vrací slavná romantická Giselle. Balet o dvou dějstvích režíruje Michal Štípa, který je zároveň i choreografem. Premiéra se odehraje v pátek 1. listopadu v 19 hodin.

Giselle patří mezi klasiky baletní scény. „Je technicky náročný, stylově vytříbený a troufám si říct, že to byl vůbec nejnáročnější balet, který jsem tančil,“ uvedl choreograf a režisér Štípa. Hudbu napsal francouzský skladatel Adolph Charles Adam a v Olomouci zazní v podaní orchestru vedeného Petrem Šumníkem.

Děj je inspirován pověstí, v níž se mladé neprovdané dívky po smrti promění ve víly a zjevují se pocestným, které pak utancují k smrti. Hlavní hrdinka Giselle je zamilována do Alberta a promění se ve vílu. Nechce ovšem, aby byl její Albert utancován k smrti stejně jako ostatní před ním a snaží se ho zachránit před tímto strašlivým osudem. V roli Giselle se vystřídají Yui Kyotani, Emily-Joy Smith, Risa Maruyama a Francesca Raule a v roli Alberta alternují Guido Sarno, Stefano Sacco a Benjamin Cook.

Giselle byla v Moravském divadle uvedena již třikrát. Zvláštností čtvrté inscenace je, že se příběh odehrává na olomouckém Horním náměstí ve 40. letech minulého století. Balet tak oživí jedinečné kulisy, které přiblíží příběh divákům.

Lea Gentric

Helena v krabici.cz, 31.10.2019