Premiéru Božích mlýnů doprovodí Nohavicovy písně

14. 5. 2018 / Napsali o nás
Tragický osud sedlácké rodiny na Hané je hlavním tématem poslední premiéry činohry Moravského divadla Olomouc s názvem Boží mlýny . Působivý román Jana Vrby z roku 1919 převedl do divadelní podoby umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl. Děj příběhu je zasazen do prostředí hanáckého regionu a provází jej 12 písní Jarka Nohavici. Moravské divadlo je jediným divadlem v tuzemsku, jemuž je dovoleno použít v představení Nohavicovy písně a živě je interpretovat za pomoci cimbálové kapely.

Podle zástupců divadla je poslední premiéra sezony mimořádná. Dílo Jana Vrby se sice bylo před 80 lety zfilmované, na jevišti však bude uvedeno poprvé. "Už po prvním přečtení mi bylo jasné, že tahle látka si zaslouží být inscenována. Ideové pojetí románu je natolik univerzální a nadčasové, že vlastně nedokážu pochopit, jak je možné, že to budeme až my, kdo bude mít s Božími mlýny českou divadelní premiéru," uvedl Vencl.

Výchozím okamžikem románu je křivá přísaha, kterou vykoná sedlák Záhoř. Tvrdí totiž mladému Podestátovi, že jeho otci vrátil 300 zlatých předtím, než starý Podestát zemřel. Lživé prohlášení pronese i před soudem. Trest za spáchaný hřích má brzy dopadnout nejen na Záhoře, ale i na jeho syny. Zásadním rozhodnutím bylo přenést děj z Domažlic na Hanou a doprovodit jej písněmi Jaromíra Nohavici. "Jeho přenesení na Hanou je přeci jen divácky mnohem atraktivnější a musím říct, že pro mě i výtvarně zajímavější. Myslím si, že poetika hanácké vesnice z přelomu 19. a 20. století a především pak místní folklor je o něco pestřejší a pro výtvarníky byl vizuálně velmi inspirativní," řekl Vencl.

O zapojení Nohavicových písní usiloval Vencl od začátku. "Díky velké přímluvě Ivany Plíhalové souhlasil pan Nohavica s použitím svých skladeb v naší inscenaci. Moravské divadlo je tak jediným divadlem u nás, kterému je dovoleno použít v představení Nohavicovy písně a živě je interpretovat," řekl Vencl. Skladby k inscenaci podle něj zcela sedí, ve hře zazní písně například Zítra ráno v pět, Košilka, Minulost či Svatební .

V roli sedláka Záhoře se představí Václav Bahník. Syny Vondru a Matěje ztvární Lukáš Červenka a Tomáš Krejčí. Osudovou ženu obou bratrů Nanu si zahraje Vendula Nováková. Mladého Podestáta ztvární Jan Ťoupalík, v inscenaci účinkují například i Naděžda Chroboková-Tomicová či Michal Przebinda, jenž se rolí starosty Zimana loučí s angažmá v olomoucké činohře.

Autorem hudebního nastudování je Filip Tailor, který známé písně upravil do nového aranžmá pro cimbál, housle, klavír, kytaru a kontrabas. Scénu, která se obejde bez přestaveb a kterou zdobí strom coby symbol rodu i všudypřítomný krucifix, navrhl Miroslav Král. Kostýmy využívající prvků z hanáckých krojů navrhla Lucie Halgašová.

(ČTK)

Týden.cz, 9.5.2018