„Sluha dvou pánů je moje první vymazlené dítě,“ říká dramaturgyně Grand Festivalu smíchu Jana Uherová

3. 2. 2014 / Napsali o nás
Pro dramaturgyni Grand Festivalu smíchu JANU UHEROVOU (na snímku) je komedie Sluha dvou pánů, se kterou do Východočeského divadla zavítalo ve čtvrtek večer Moravské divadlo Olomouc v hlavní roli s pardubickým rodákem Romanem Venclem, srdeční záležitostí.

* V roce 1989 vznikla v Moravském divadle Olomouc ve vaší režii stejná inscenace, se kterou letos do Pardubic na festival zavítalo i stejné divadlo...

V Moravském divadle v Olomouci jsem získala své první angažmá. Komedie Sluha dvou pánů byla mou první profesionální divadelní režií po absolutoriu. Odté doby mám s tímto titulem problém, protože jsem nikdy potom ze subjektivního pohledu neviděla lepší inscenaci než tu, kterou jsem dělala já (smích). Dá se říci, že to bylo moje první dítě, vymazlené, s nímž jsem byla velmi spokojená. Objektivně, komedie, kterou jsem viděla ve čtvrtek v Pardubicích, byla mnohem lepší než ta naše. Jsem moc ráda, že se divadlo stále vyvíjí, že jde kupředu, že dokáže být veselejší, zábavnější a otevřenější. Myslím si, že Goldoniho hra je přesná v tom, že autor vnímal aktuální věci, které se odehrávaly ve společnosti. Jsem přesvědčena o tom, že herci už tehdy do hry zakomponovali vše, co je aktuálně napadlo. Postavy v Goldoniho komedii museli hrát brilantní herci, kteří věděli, že když si pointu vymyslí, tak ji i dokončí. Vtipy se tady musí načasovat, nemohou se „vypráskat“ hned na začátku, protože mají svoji dynamiku. Byla jsem velice ráda za Romana Vencla a za celou inscenaci. Osobně jsem z ní byla nadšená.

* V čem byla vaše inscenace Sluha dvou pánů jiná?

Byla to tehdy moje první inscenace. Měla jsem pocit, že ji nemůžu pojmout jen jako samotnou komedii a snažila jsem se v této hře najít také vážnější tóny.

* Vaše inscenace je z roku 1989, hrála dobová atmosféra ve hře svoji roli? Byly v ní nějaké politické narážky?

Ne, vůbec. Inscenace vznikla hned na začátku roku 1989. Já jsem pak podepsala několik petic, za což mě tehdejší ředitel olomouckého divadla vyhodil. To už je ale dávno...

* Pardubický rodák Roman Vencl táhl celou olomouckou inscenaci. Jak jste vnímala jeho narážky na pardubické reálie?

Udělaly mi velkou radost a myslím, že i publikum to velmi ocenilo. Bylo vidět, že Roman je zkrátka Pardubák, přestože teď hraje v Olomouci a žije v Brně. Myslím, že uměl aktuální vtipy přesně načasovat a fóry na Pardubice se mu skvěle povedly.

Pavla Štorková

Chrudimský deník, 1.2.2014