Sluha dvou pánů rozveselí hlediště

30. 10. 2013 / Napsali o nás
Vychytralý sluha Truffaldino, vtipné zápletky i improvizované výstupy provedou diváky premiérou jedné z nejproslulejších komedií italského dramatika Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Oblíbená hra, která se po téměř čtvrtstoletí vrací na jeviště Moravského divadla Olomouc, je považována za jeden z největších taháků letošní sezony. Premiéra inscenace se uskuteční dnes v 19 hodin.

Komedii, v níž prohnaný sluha na vlastní kůži poznává, co obnáší sloužit dvěma pánům, nastudoval se souborem činohry bulharský režisér Nikolaj Pavlov Penev. Přestože Sluha dvou pánu vznikl před mnoha lety, dokáže podle slov režiséra oslovit i současného diváka.„Také dnešní člověk je ve své podstatě sluhou, je podřízený různým institucím, ale musí zůstat svobodný sám před sebou, musí mít svobodnou vůli. Teprve potom je pánem,“ uvedl režisér Nikolaj Pavlov Penev.

Návštěvníky, kteří se těší na původní Goldoniho text, čeká velké překvapení. Režisér Penev jej totiž pro potřeby inscenace výrazně zkrátil. „Vycházíme z metaforické podstaty Sluhy dvou pánů, myšlenky o tom, kdo je vlastně sluha a kdo pán. Ctíme původní Goldoniho příběh a zachovali jsme ho včetně gagů a verbálního humoru, zároveň jsme k němu přidali tuto filozofickou nadstavbu. Současný divák si tak může položit otázku, kdo je vlastně v naší inscenaci svobodný a kdo závislý,“ popsal režisér.

Podle dramaturgyně Markéty Machačíkové brali původní předlohu spíše jen jako doporučení a už při přípravách zkrátili text asi o třetinu. „Všechno je proškrtané na základ, vymysleli jsme a dopsali taky některé lazzi, tedy improvizované komické vložky,“ doplnila dramaturgyně Markéta Machačíková.

V náročné roli sluhy Truffaldina se divákům představí herec a režisér Roman Vencl, pro něhož je to doposud nejvýznamnější role. „Co se týká objemu textu, jde určitě o moji největší úlohu. Kvůli tomu, že v podstatě neslezu z jeviště, musím si pamatovat celou hru od začátku do konce včetně scénosledu. I po fyzické stránce je to pěkná makačka,“ popsal Vencl, který měl možnost si svůj part do značné míry utvářet sám. „V tomto velmi oceňuji spolupráci s Nikolajem Penevem. Má v hlavě přesnou představu o podobě inscenace, o tom, jak a kudy se má představení ubírat, ale zároveň dává hercům svobodu na místech, kde se dá improvizovat. Hodně textu jsem si mohl sám vymyslet a dopsat,“ upozornil herec.

Vedle Truffaldina se na pódiu představí Jaroslav Krejčí jako Pantalone, Tereza Richtrová coby Beatrice či Vojtěch Lipina jako Florindo.

Herce bude na jevišti doprovázet živá kapela, která se v některých situacích účastní i děje nebo ozvučuje a komentuje, co se právě odehrává na scéně. Hudební doprovod pro hru složil a zaranžoval Filip Tailor.

Tvůrci inscenace si velmi netradičně poradili i s kostýmy. Sluha dvou pánů totiž nabídne divákům příležitost vidět herce ve spodním prádle. „Vycházeli jsme z myšlenky, že jediný rozdíl mezi pánem a sluhou je v oblečení. Ve spodním prádle jsou si všichni rovni. A právě prádlo nám umožňuje sjednotit různé scénické prvky. Je variabilní, neslouží jen jako oblečení, ale dá se z něj udělat třeba okno,“ přiblížil Nikolaj Penev.

Sluha dvou pánů se posledního uvedení v Olomouci dočkal v únoru 1989. Inscenaci tehdy režírovala Jana Uherová a v roli Truffaldina se představil současný ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Kristýna Kovaříková

Olomoucký deník, 25.10.2013