Týden s tancem

4. 11. 2019 / Napsali o nás
Již tento pátek, 1. listopadu se v Moravském divadle Olomouc uskuteční premiéra baletu Giselle v úpravě a choreografii Michala Štípy. Giselle, která měla svou historickou premiéru v roce 1841 v Paříži, patří k romantickým baletům, v nichž ještě nejde o spektakulární výkony a opulentní výpravy, ale skutečného ducha romantismu, prolínání reálného světa s nadpřirozeným a hrdiny, kteří mezi těmito světy bloudí a řeší dilemata, jež končí tragicky.

Libreto vzniklo na motivy slovanské pověsti o neprovdaných dívkách, které zemřely před svatbou. Tyto dívky se po smrti promění ve víly a v noci se zjevují osamělým chodcům, které utancují k smrti. Smrt před svatbou a následná proměna ve vílu potká i dívku Giselle, která se zamilovala do Alberta. Čeká Alberta stejný osud jako ostatní pocestné bloudící v noci lesem? Nebo se Giselle podaří ho před smrtí uchránit?

Hudbu k tomuto slavnému romantickému baletu složil Adolphe Charles Adam. Choreografem a režisérem této olomoucké inscenace je šéf souboru Michal Štípa, který vytvořil originální choreografii k prvnímu jednání a jeho děj zasadil netradičně do prostředí Olomouce. Druhé jednání je z části nastudováno v klasické verzi podle Jeana Coralliho, Julese Perrota a Maria Petipy a z části má také svou vlastní choreografii M. Štípy.

K představení se chystá také setkání – beseda s Michalem Štípou, která se uskuteční v úterý 12. listopadu v 16.30 hodin ve foyer Moravského divadla Olomouc. Vstup je volný. Dalším doprovodným programem je baletní dílna, v níž se zájemci seznamují s historií tohoto baletu, jeho dějem i slavnými zpracováními. Nechybí úvod do „čtení“ ukázky choreografie a další aktivity. Dílna je určena pro děti od 7 let a pro dospělé. Děti do 12 let (včetně) se mohou dílny zúčastnit pouze v doprovodu dospělého. První již proběhla 19. října, další se uskuteční 24. listopadu. Veškeré informace zájemci najdou na stránkách divadla.

Lucie Kocourková

Opera PLUS, 29.10.2019