Vánoční večírek jako rozvodové bitevní pole

5. 3. 2012 / Napsali o nás
Moravské divadlo v Olomouci uvede v pondělí v olomouckém Studiu Českého rozhlasu premiéru komorní inscenace Když se zhasne, která je dílem člena činohry Moravského divadla Romana Vencla a členky uměleckého souboru Městského divadla ve Zlíně Michaely Doleželové.

„Komorní titul pro čtyři herce dostali příležitost nastudovat vůbec poprvé na profesionální scéně. Slibují přitom nepřetržitou zábavu od první až do poslední repliky,“ řekl Právu mluvčí olomouckého divadla David Kresta.Oba mladí herci a dramatici úzce spolupracují už od střední školy. „Potkali jsme se v jednom ochotnickém spolku v Pardubicích, Míša mě pak přemluvila, abych šel studovat herectví na JAMU, a tam také vznikla myšlenka založit vlastní zájezdové divadlo Do Houslí, pro které bychom společně psali autorské hry,“ uvedl Vencl.

Komedie Když se zhasne vznikla podle něj loni o prázdninách. „Napsali jsme ji za týden, na jeden zátah. Máme už ustálený styl psaní. Nejzábavnější je pro nás psaní dialogů, největší problém pak představuje vymýšlení zápletky a názvu hry,“ konstatoval Vencl. Inscenace měla světovou premiéru loni v srpnu na festivalu Tyjátrfest v Kutné Hoře, letos v lednu se s ní Divadlo Do Houslí představilo také olomouckému publiku. Vedení činohry Moravského divadla se rozhodlo zařadit tuto komedii do repertoáru komorních inscenací po bok titulů Ucho a Nemravná píseň.

„Jsme za to velmi vděční. To, že naši hru uvádí profesionální divadlo, se pro nás rovná zázraku,“ zdůraznil Vencl, který společně s Doleželovou připravuje nyní novou hru pro Pavla Zedníčka a Janu Paulovou.

Hlavními hrdiny komedie Když se zhasne jsou Trevor a Nina, manželé z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální. Může za to předmanželská smlouva. Ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. O Vánocích uspořádají tradiční večírek, který se mění v rozvodové bitevní pole.

„Naším cílem bylo udělat komedii bez výrazných hluchých míst, při které se diváci budou smát od začátku do konce. S nadsázkou říkáme, že v ní není ani minuta, ve které by si publikum mohlo oddechnout. Snažíme se, aby náš humor byl co nejoriginálnější, propracovaný a pokud možno také inteligentní,“ zdůraznil Vencl.Jednotlivé herecké role ztvární v komedii Jiří Suchý, Tereza Richtrová, Ivan Dejmal a Klára Klepáčková. O komedii je velký zájem. Pondělní premiéra je již vyprodaná, stejně jako první repríza 3. dubna. Další reprízy se ve Studiu Českého rozhlasu Olomouc uskuteční 24. dubna a 22. května. „V příští sezóně pak plánujeme uvést tuto inscenaci také na našem jevišti,“ uvedl ředitel Moravského divadla Josef Podstata.

Vlasta Hradilová

Právo, 2.3.2012