Zásahy covidu i úraz. Výpravná olomoucká hra se mění v prokleté představení

20. 1. 2022 / Napsali o nás
Covidová nákaza a s ní spojená omezení zhatila v divadlech už leccos, co zažívá olomoucké Moravské divadlo při přípravě výpravné inscenace Rok na vsi je ale i na poměry současné doby nevídané. Hru stíhá nejen koronavirová rána za ranou, naposledy musela být tento týden kvůli pozitivním testům zrušena páteční premiéra, která byla přitom přeložená z loňska.

„Myslím, že nikdo z nás nezažil zkoušení, které by bylo provázeno tolika těžkostmi a neuvěřitelnou nepřízní osudu,“ komentoval dění kolem Roku na vsi umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

Výpravná adaptace románu bratří Mrštíků, v níž účinkuje téměř šedesát umělců ze tří souborů, měla být původně premiérou roku už loni v rámci oslav sta let stálé české divadelní scény v Olomouci. Kvůli koronavirovým omezením se však nemohla uskutečnit, a tak bylo vše o rok posunuto.

Jenže opakovanou přípravu doslova torpéduje jeden problém za druhým. Karanténa už dříve ze zkoušení na dva týdny odstavila soubor baletu, divadlo také muselo narychlo shánět náhradu za Miroslava Etzlera, který měl v inscenaci hostovat v roli Rybáře a krátce před začátkem zkoušení skončil s covidem na jednotce intenzivní péče .

„Také jsme už dvakrát museli kvůli úrazům a zdravotním komplikacím přeobsadit roli pana Kunze a před první generální zkouškou se ukáže, že musíme opět do karantény a žádná premiéra nebude,“ doplnil Vencl.

Divadlo chce přípravy dokončit příští týden

Podle ředitele Davida Gerneše mělo při pondělním povinném hromadném antigenním testování několik divadelníků pozitivní výsledek.

„Což znamená zrušení generálkového týdne a odsunutí premiérového představení. Pevně věříme, že finální přípravy inscenace znovu odstartují na začátku příštího týdne, v tuto chvíli řešíme časové možnosti hostů a případné přesuny představení z příštího týdne tak, aby byl zachován dostatečný počet hlavních a generálních zkoušek pro Rok na vsi,“ nastínil.

„Je to pro nás nelehká situace, prosíme naše diváky a příznivce o pochopení a trpělivost,“ dodal ředitel Moravského divadla.

Již zakoupené vstupenky na nyní odloženou premiéru zůstávají v platnosti na náhradní termín, případně je lze vrátit v pokladně divadla.

Stanislav Kamenský

idnes.cz, 19.1.2022