Do Moravského divadla se vrací zpívající dohazovačka. Muzikál Hello, Dolly! nás přenese do hollywoodských studií a vztahů za filmovým plátnem

3. 10. 2022 / Tiskové zprávy
Hello, Dolly! Michaela Stewarta a Jerryho Hermana patří mezi světové muzikálové klasiky minulého století. Na Broadwayi byl poprvé uveden v roce 1964, kde se okamžitě stal hitem, avšak širší popularity se dočkal po jeho filmovém zpracování z roku 1969 s Barbrou Streisand a Walterem Matthauem. V režijní koncepci Andrey Hlinkové nakoukneme právě do zákulisí natáčení tohoto hollywoodského filmu. O hudební nastudování se postará Tomáš Hanák. V hlavní roli Dolly Leviové se představí herečka Natálie Tichánková a v roli Horáce Vandergeldera operní pěvec Jiří Přibyl. Premiéra se uskuteční v pátek 7. října v 19:00 hodin, první repríza o den později.

„Hello, Dolly! patří právem mezi stálice světových muzikálů. A já jsem rád, že si ji mohou diváci po dlouhé době opět užít i v Moravském divadle. Paní režisérka navíc přinese i jeden netradiční pohled zpoza kamer a na to se těším,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš a doplnila ho umělecká šéfka souboru opery a operety Veronika Loulová. „Režie Andrey Hlinkové je odvážná a svěží. Stejně jako ve slavném filmu, i v naší produkci není Dolly Leviová úctyhodná dáma v letech, ale spíš mladá vychytralá vdova, která si kolem prstu omotá úplně každého. A já jí přeji, aby stejně uhranula i naše diváky, a stala se nedílnou součástí zdejšího repertoáru,“ dodala Loulová.

Na motivy frašky Johanna Nepomuka Nestroye vytvořil americký spisovatel a dramatik Thornton Wilder v roce 1938 hru s názvem The Merchant of Yonkers (Kupec z Yonkersu). Nesetkala se ale s kladnými ohlasy, a tak ji přepracoval do titulu „The Matchmaker“ (Dohazovačka), který se stal úspěšný. Hry se dále ujali libretista Michael Stewart a autor hudby Jerry Herman a přepracovali ji do podoby muzikálu s názvem Hello, Dolly! Superhvězda mezi muzikály byla uvedena 16. 1. 1964 v St. James Theatre. Během několika měsíců bylo jasné, že se nový muzikál stane absolutním světovým hitem. Příběh šarmantní a prohnané vdovy Dolly Leviové, která je v okolí vyhlášenou dohazovačkou, až si nakonec sama „vybere“ zámožného starého mládence Horáce Vandergeldera, je upřímnou oslavou života prožívaného „teď a tady“.

Režisérka Andrea Hlinková spatřuje v Hello, Dolly! romantickou komedii plnou komických situací a nádherných melodií, kterou navíc okořenila linkou filmového natáčení. „V našem pojetí se na jevišti odehrávají dva paralelní světy – jeden reálný a druhý muzikálový. Výprava muzikálu je inspirovaná největšími americkými filmovými studii a hollywoodskými ikonami té doby. Zákulisí, přípravy scén, vztahy mezi herci a štábem, jehož režisérem je herec Pavel Hekela, divákům nabízí i trochu jiný pohled na tradiční muzikál. A já věřím, že stejně jako ve filmu zazářila Barbra Streisand a Walter Matthau, že i na jevišti Moravského divadla uvidíme excelentní výkony v podaní Natálky Tichánkové a Jiřího Přibyla,“ odhalila podobu olomoucké inscenace režisérka Andrea Hlinková, která v Moravském divadle v minulosti režírovala třeba Mozartovy opery Únos ze serailu a Così fan tutte. Muzikálový žánr je oproti tomu mnohem více komplexní. „Vyžaduje náročnou choreografickou, činoherní a hudební přípravu. Pro operní pěvce to není jednoduché, je to pro ně velká výzva,“ dodala Hlinková.

I po hudební stránce můžeme hovořit o pestrosti. „Hudba zřetelně těží z vídeňské operety, protože tu slyšíme časté užití valčíku, polky, pochodu, a zřejmě právě proto je muzikál i na evropských scénách tak oblíben. Naproti tomu ústřední píseň vyrůstá z americké černošské tradice. Zásadní roli zde hraje swingové frázování a improvizace,“ uvedl autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák. 

Dolly Leviovou si zahraje Natálie Tichánková ze souboru činohry. „Jsem ráda, že jsem si mohla zahostovat i v jiném souboru našeho divadla. Muzikály miluji. Je to velmi náročná disciplína, ale když se spojení herectví, zpěvu a tance podaří, tak jde o dokonalou podívanou,“ soudí herečka, která se s tímto muzikálem setkala již při studiu muzikálového herectví na JAMU. „Dolly Leviová je nádherná charakterní role a pro mě je velkou ctí si ji zahrát. Je šarmantní, cílevědomá, zábavná a laskavě manipulativní. Má spoustu barev a to je pro mě jako pro herečku výzva. Oproti ostatním klasickým divadelním zpracováním nejsem žena v letech, jak lidé u postavy Dolly očekávají, a v tom si myslím, že může být naše pojetí zajímavější a šťavnatější,“ prozradila Natálie Tichánková, kterou bude alternovat Petra Zindler.

Bohatého venkovského podnikatele Horáce Vandergeldera, jenž chce najít vhodného ženicha pro svou neteř, ale sám se přitom stane objektem zájmu Dolly, ztvární Jiří Přibyl v alternaci s Petrem Martínkem. „Role je mi sympatická a myslím, že i lidem je blízká, je totiž ze života. Horác je prototyp ubrblaného chlapa, který pro své klapky na očích a vlastní nešťastnost může v životě přehlédnout spoustu krásných věcí, například i lásku. Naštěstí existují ženy, které díky svým tajným zbraním mohou muže, o něhož usilují, laskavě a nevědomky vmanipulovat na to místo, které si vytyčí, a ještě k tomu způsobem, že na to vlastně přijde sám,“ přiblížil svou postavu operní pěvec Jiří Přibyl. Přiznává však, že je pro něho muzikál výzvou. „Když jsem studoval operní zpěv, ani by mě nenapadlo, že budu někdy účinkovat v muzikálu. A najednou jsem hozen do vody a učím se plavat. Snažím se tomu žánru dát nejvíc, co mohu. Využívám své dosavadní zkušenosti, pracuji na sobě, rozšiřuji si obzory, mám kolem sebe bezva tým. Velice dobře se mi spolupracuje s Natálií Tichánkovou, která do toho vnáší svůj činoherní pohled a to je, myslím, pro nás všechny přínosem,“ prozradil dále Přibyl.

Oba hlavní protagonisté se shodují, že přípravy a zkoušky jsou náročné, ale pomáhá jim v tom přístup režisérky i celého souboru opery a operety. „S paní režisérkou Hlinkovou se mi spolupracuje dobře, přistupuje k tomu pragmaticky a činoherně. Vyžaduje, aby příprava byla i individuální a každý do toho vnášel kus sebe,“ zhodnotil Přibyl.

Andrea Hlinková si k inscenaci přizvala výtvarnici Miriam Struhárovou, s níž pravidelně spolupracuje, a která i nyní vytvořila kostýmy a scénu. 

V Moravském divadle se „Dolly“ hrála poprvé v roce 1980 v režii Stanislava Regala, poté byla uvedena v roce 2006. Režisérem byl Gustava Skala.

Pavlína Dočkalová, Tisková mluvčí/ PR