Do nominací na Ceny Thálie se probojovala primabalerína Moravského divadla Yui Kyotani, odbornou porotu zaujal také Daniel Matoušek v inscenaci Lovci perel

2. 11. 2020 / Tiskové zprávy
Herecká asociace vyhlásila dnes v poledne nominace na Ceny Thálie 2020. Širší nominaci získala sólistka baletu Moravského divadla Yui Kyotani za svůj výkon v roli Myrthy v inscenaci Giselle. Tenorista Daniel Matoušek pak odbornou porotu zaujal svým výkonem v olomoucké inscenaci Bizetovy opery Lovci perel, kde jako host ztvárnil roli Nadira.

„Je pro nás velkou ctí a radostí, že se jméno Moravského divadla Olomouc v posledních letech pravidelně objevuje v nominacích na toto nejprestižnější divadelní ocenění v České republice. Oběma čerstvě nominovaným umělcům moc gratuluji a mám z jejich úspěchu upřímnou radost,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Pro Yui Kyotani jde už o čtvrtou nominaci na Cenu Thálie, přičemž skleněnou sošku získala v roce 2017 za svůj výkon v inscenaci Don Quijote. Inscenace Giselle měla v Moravském divadle premiéru 1. listopadu 2019. Režisér a choreograf Michal Štípa obsadil Yui Kyotani do titulní role a rovněž do role královny víl Myrthy. „Jsem ráda, že mi Michal Štípa svěřil takovou důvěru a nabídl mi dvě charakterově odlišné role. Zatímco Giselle je mladá, nevinná dívka, Myrtha je vládkyně rozhodující o tom, kdo bude žít a kdo zemře. Myrtha pro mě byla náročná po fyzické i technické stránce, rozhodně jde o jednu z nejtěžších rolí v mé kariéře. Moc si přeji, abychom tuto inscenaci mohli co nejdříve opět předvést našemu publiku,“ sdělila Kyotani. „Jsem velice rád, že náš soubor baletu získal širší nominaci na cenu Thálie a že právě Yui Kyotani obhájila své kvality před odbornou komisí. I přesto, že se jedná o širší nominaci, tak je to velký a příjemný úspěch, protože role Myrthy je velice náročná jak po technické, tak herecké stránce. Věřím, že náš soubor s každým podobným, ať větším nebo menším úspěchem, poroste dál ve svých kvalitách a pro tanečníky je to známka, že práce, kterou dělají, má smysl a že i v menších divadlech se jim dostává pozornosti od široké i odborné veřejnosti,“ doplnil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.

Ze své první nominace měl velkou radost Daniel Matoušek. „Jsem nadšený, je to pro mě krásná zpráva. Byla to moje první operní role v Olomouci a hned je z toho nominace na tak prestižní ocenění. Moc si toho vážím,“ uvedl rodák z Ústí nad Labem, který coby host ztvárnil v Lovcích perel postavu Nadira. Inscenace v režii Dominika Beneše a v hudebním nastudování Petra Šumníka měla v Moravském divadle premiéru 13. prosince 2019. „Na přípravy vzpomínám moc rád. Byl to pro mě trochu křest ohněm, ale parta kolegů v Olomouci byla skvělá. Všichni jsme se navzájem podporovali a myslím si, že jsme v té inscenaci nechali kus sebe. Kvůli pandemii koronaviru jsme bohužel odehráli zatím jen několik repríz, ale doufám, že se situace brzy ustálí a budeme moci tento krásný titul znovu uvést před publikem,“ zdůraznil Matoušek.

Výkon Daniela Matouška v úloze Nadira ocenil umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald. „Širší nominaci na Cenu Thálie považuji za krásný úspěch nejen pro něj, ale pro celý náš soubor a velmi mě to potěšilo. Postavy Nadira se zhostil sebevědomě se seriózním nastudováním a byl v roli naprosto přesvědčivý. Pevně věřím, že úspěchy, které mu upřímně přeji, v něm zanechají skromnost, úsilí a úctu nejen ke kolegům, ale i k hudbě. Za celý soubor mu ze srdce gratuluji,“ shrnul Oswald.

„Zařazení do širší nominace sice neznamená, že budou Yui Kyotani a Daniel Matoušek aspirovat na Cenu Thálie ve finálovém večeru, ale vzhledem ke konkurenci v oboru a počtu premiér na zdejších jevištích jde o významné ocenění jejich umělecké práce. Umělecké výkony nejsou exaktně měřitelné, takže rozdíl mezi úzkou a širší nominací je často racionálně neměřitelný,“ zdůraznil asistent prezidenta Herecké asociace Michal Votava.

V pořadí již 27. Ceny Thálie budou vyhlášeny 14. listopadu, tentokrát netradičně v on-line prostoru prostřednictvím streamu.

V dosavadní historii udílení Cen Thálie se Moravské divadlo Olomouc těšilo ze zisku sošky čtyřikrát: za rok 1997 ji obdržela Ludmila Machytková za roli kněžny Marie Anny Elisy v operetě Paganini, v roce 2006 získala Evellyn Pacoláková Cenu pro mladého činoherce do 33 let, v roce 2014 převzal Thálii Jiří Přibyl za ztvárnění Falstaffa ve stejnojmenné inscenaci Verdiho opery a v roce 2017 ocenění dostala primabalerína Yui Kyotani za ztvárnění Kitri v inscenaci Don Quijote.