Inscenace Ucho se dočkala vydání na kompaktním disku

7. 3. 2012 / Tiskové zprávy
Komorní inscenace Moravského divadla Olomouc Ucho oslavila v pondělí 5. března dva roky od své premiéry. Ve filmové verzi zářili před více než čtyřiceti lety Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý, v divadelní adaptaci si manželský pár Annu a Ludvíka zahráli Ivana Plíhalová a Igor Bareš. Jejich herecké výkony jsou nyní zaznamenané na kompaktním disku, který vydala společnost Radioservis.

Pro rozhlasového režiséra Michala Bureše byla inscenace Ucho divadelním debutem. Drama jedné noci, v níž náměstek ministra a jeho manželka zjišťují, že jsou sledováni a odposloucháváni, se dočkalo výrazného diváckého ohlasu a také několika ocenění včetně ceny za nejlepší mužský herecký výkon pro Igora Bareše na Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně. Rozhlasová úprava hry v Burešově režii vznikla vloni v únoru. „Natáčeli jsme ve Studiu Českého rozhlasu Olomouc, v kulisách, ve kterých toto představení běžně hrajeme. Jen tam navíc kolem nás přibyla spousta mikrofonů. Bylo to hodně netradiční, obvykle se rozhlasové hry natáčejí tak, že herci sedí u stolu a mluví na mikrofon,“ popsala Ivana Plíhalová. Nezvyklý způsob natáčení si pochvaloval i režisér. „Skutečně to vypadalo, jako kdyby v místnosti byly odposlouchávací „štěnice“. Myslím si, že napětí mezi postavami Anny a Ludvíka je v rozhlasové nahrávce ještě výraznější, atmosféra zhoustla,“ popsal Bureš.

Oproti divadelní inscenaci došlo v rozhlasové nahrávce k několika drobným úpravám. „Divadlo je vizuální záležitost a v téhle inscenaci jsou okamžiky, kdy postavy vůbec nepromluví, například moment Ludvíkova pokusu o sebevraždu. Tady bylo nutné jednání verbalizovat,“ vysvětlil Bureš.

Rozhlasovou verzi hry Ucho nyní vydává Radioservis. Průvodní slovo k nahrávce napsal spisovatel a dramatik Pavel Kohout. „Viděl naši inscenaci a velmi se mu líbila, takže rád souhlasil s tím, že toto průvodní slovo vytvoří,“ uvedla Plíhalová. Autorem hudebního doprovodu je Richard Mlynář.

Nejbližší reprízu má inscenace Ucho ve čtvrtek 8. března. Herci Ivana Plíhalová, Igor Bareš a Petr Jarčevský tentokrát zavítají do brněnského Buranteatru, představení začíná v 19.30 hodin. Olomoučtí diváci budou mít poslední příležitost zhlédnout Ucho 3. května v 19.30 hodin, kdy má tato inscenace ve Studiu Českého rozhlasu Olomouc derniéru.