Opereta pod širým nebem. Podskalák s písněmi Karla Hašlera se dočká odložené premiéry

24. 6. 2021 / Tiskové zprávy
Do dnes už neexistující osady na břehu Vltavy nás zavede děj půvabné lidové operety Podskalák. Příběh o lásce, které není přáno, ale která nakonec dojde šťastného konce, zdobí písně Karla Hašlera. Původně měl mít premiéru v únoru, nakonec se Podskalák dočká až na začátku posledního červnového víkendu, zato ale pod širým nebem. První představení před publikem se uskuteční v pátek 25. června v 19 hodin v areálu Samba na Výstavišti Flora. Druhá premiéra bude na stejném místě o den později, tentokrát v odpoledním čase 14.30 hodin.

Operetě zajistily popularitu evergreeny písničkáře Karla Hašlera. Během představení zazní skladby My jsme ti Pražáci, Ta naše písnička česká nebo Až já půjdu do nebe. „Podskalák patří k lidovým operetám, které mají své obdivovatele v různých věkových kategoriích. A přesně to byl důvod, proč jsem se rozhodl tento titul zařadit do repertoáru Moravského divadla. Je to krásná inscenace, živá, plná melodií, které potěší, ale také chytí za srdce. Zkrátka to, co právě teď všichni potřebujeme,“ shrnul umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. 

Nová inscenace vzdává hold písničkáři Karlu Hašlerovi a připomíná tuto všestrannou uměleckou osobnost, jejíž životní cesta tragicky skončila před 80 lety v koncentračním táboře v Mauthausenu. „Písně Karla Hašlera mají v národním povědomí zcela mimořádné postavení a některé z nich díky své prostotě a upřímnosti zlidověly. Proto jsme k původním hudebním číslům operety přidali dalších deset písní, které jsou výběrem toho nejlepšího a nejznámějšího z tvorby Karla Hašlera. Některé z dodaných písní zazní v orchestrální instrumentaci Karla Mládka, další v komorní úpravě pro harmoniku a kytaru,“ přiblížil autor hudebního nastudování Tomáš Hanák.

Režie se ujala Dagmar Hlubková, která má s operetním žánrem bohaté zkušenosti a v Moravském divadle patří k pravidelným hostům. „Úspěch Podskaláka tkví jednoznačně v Hašlerových písních, které známe všichni, zpíváme si je a jsme u nich dojatí. Příběh operety je jednoduchý, ale rozhodně není plytký. Pojednává o něčem, čeho jsme svědky i dnes. Mladá matka musí sama vychovávat svého chlapečka a nemá přitom kolem sebe nikoho, kdo by jí pomohl. Důležitým motivem je odhalení identity otce hlavního hrdiny a jeho možného smíření se synem. A protože jsme v operetě, musí všechno dopadnout dobře,“ popsala s úsměvem Hlubková.

Na páteční premiéře se představí Lea Vítková, Martin Štolba, Lucie Skácelíková, Jiří Přibyl, Barbora Řeřichová, Jakub Tolaš, Jakub Rousek, Petr Martínek, Magda Málková či Barbara Sabella. Na sobotní druhé premiéře vystoupí Elena Prášilová Gazdíková, Milan Vlček, Lucie Kordová, Ondřej Doležal či David Szendiuch. „Po roce, kdy jsme nemohli hrát a pracovat, se těším moc. Vážím si každého představení a toho, že mám práci, která mě navíc baví a naplňuje. Zkoušky s paní režisérkou Dagmar Hlubkovou byly jako vždy pohodové a profesionální, takže připraveni jsme dobře,“ uvedla představitelka Boženky Lucie Skácelíková. „Podskaláka jsme začali zkoušet, když už jsme měli delší dobu nucenou pauzu. Všichni jsme do toho šli s velkým nadšením, a to se odráželo ve velice krásné atmosféře během celého procesu. Jsem moc ráda, že se konečně blýská na lepší časy a my tak můžeme předvést naši novou operetu před publikem. Těším se moc na diváky, protože hrát pro prázdný sál je něco, co jako interpret zažívat nechcete. Je potřeba vzájemná komunikace, vnímání se navzájem, a to propojení už opravdu dlouho chybí,“ doplnila představitelka Pepičky Barbora Řeřichová. Vedle sólistů opery a operety účinkuje v nové inscenaci několik hostů – pro roli Saturnina Brambora si paní režisérka vypůjčila ze souboru činohry Václava Bahníka, s nímž alternuje opavský operní a operetní zpěvák Václav Morys. Sólista souboru opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském Roman Harok, kterého olomoucké publikum zná z inscenace Na tý louce zelený, ztvární roli Františka Havelského. Sólista opery brněnského Národního divadla Tadeáš Hoza, který si již v Olomouci zazpíval v inscenaci Mozartovy opery Così fan tutte, bude alternovat roli Václava Dvořáka. V úloze harmonikáře Bendy se pak představí Jiří Kovář.

Sobotnímu představení bude předcházet dramaturgický úvod, který začíná ve 13.45 hodin. O zajímavosti ze zákulisí příprav inscenace se podělí režisérka Dagmar Hlubková, dirigent Tomáš Hanák a představitel role Václava Dvořáka Martin Štolba.

Podskalák se tak konečně dočká olomoucké premiéry, s upravenou verzí operety bude navíc soubor opery a operety navštěvovat domovy seniorů v celém Olomouckém kraji. Moravské divadlo naváže na projekt koncertů v domovech seniorů, který odstartoval 23. dubna 2020 v SeneCura SeniorCentru v Olomouci-Slavoníně a v rámci něhož vystoupili sólisté a členové sboru opery a operety ve dvaceti domovech seniorů Olomouckého kraje, namátkou v Prostějově, Šternberku, Šumperku či Hranicích. „Velmi se těším, že budeme moci všem seniorům udělat radost, zazpívat jim krásné písně a věřím, že jim rozzáříme úsměv na tváři,“ dodal umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

V historii olomouckého divadla půjde o páté nastudování Podskaláka. Poprvé tuto operetu uvedl v květnu 1932 režisér Oldřich Stibor, dosud poslední inscenaci připravil se souborem opery a operety v roce 1999 režisér Václav Málek.