Premiéra Roku na vsi se opět odkládá

18. 1. 2022 / Tiskové zprávy
Výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi měla velkolepě zahájit rok 2021. Původní plány nakonec zatrhla pandemie covidu. Inscenace, v níž účinkuje téměř šedesát umělců ze tří souborů Moravského divadla, měla nakonec otevřít letošní rok. Bohužel dochází opět k odkladu, premiérové představení se v pátek 21. ledna neuskuteční. A opět za to může covid. Náhradní termín premiéry zveřejní vedení divadla v nejbližších dnech.

„Je nám opravdu nesmírně líto, že jsme znovu nuceni odsunout termín premiéry. Rok na vsi jsme do repertoáru zařadili k oslavám sto let stálé české divadelní scény v Olomouci. Když pak pandemie koronaviru zastavila všechny přípravy a my byli nuceni premiéru odložit o rok, znamenalo to velkou komplikaci, ale mohlo nás aspoň těšit, že nám celý tvůrčí tým v čele s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou zachoval věrnost, a těšili jsme se na premiéru v lednu 2022. Velmi nám na tomto projektu záleží. Všichni zúčastnění do jeho příprav vložili maximum energie, navíc jsme se dokázali vypořádat s řadou překážek. Bohužel pondělní hromadné antigenní testování odhalilo několik pozitivních výsledků, což znamená zrušení generálkového týdne a odsunutí premiérového představení,“ popsal ředitel Moravského divadla David Gerneš. 

„Myslím, že nikdo z nás nezažil zkoušení, které by bylo provázeno tolika těžkostmi a neuvěřitelnou nepřízní osudu. Dva týdny jsme kvůli karanténě byli bez baletu. Narychlo jsme sháněli náhradu za Miroslava Etzlera, který měl v inscenaci hostovat v roli Rybáře a krátce před začátkem zkoušení skončil s covidem na jednotce intenzivní péče. Už dvakrát jsme museli kvůli úrazům a zdravotním komplikacím přeobsadit roli pana Kunze a před první generální zkouškou se ukáže, že musíme opět do karantény a žádná premiéra nebude. Všechny tři soubory díky Roku na vsi už téměř dva měsíce posouvají své limity a ukazuje se, že nás nezastaví opravdu nic. Jsme připraveni, a jakmile nám to situace dovolí, vypustíme pro vás na jevišti duši,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl.

Náhradní termín premiéry chce vedení divadla zveřejnit do konce tohoto týdne. „Pevně věříme, že finální přípravy inscenace, které jsme nyní byli nuceni přerušit, znovu odstartují na začátku příštího týdne. Rok na vsi je výpravný a náročný projekt s velkým počtem účinkujících. V tuto chvíli řešíme časové možnosti hostů a případné přesuny představení z příštího týdne tak, aby byl zachován dostatečný počet hlavních a generálních zkoušek pro Rok na vsi. Je to pro nás nelehká situace a prosíme naše diváky a příznivce o pochopení a trpělivost,“ shrnul Gerneš.

Již zakoupené vstupenky na premiérové představení Rok na vsi zůstávají v platnosti na náhradní termín premiéry, případně je lze vrátit v pokladně divadla.